ANNA HAŁAS: Drogi buduje się przede wszystkim dla MIESZKAŃCÓW! (VIDEO)
GMINA SANOK / PODKARPACIE. Nie milkną echa aktywności mieszkańców Nowosielec i Pisarowiec, którzy w ramach utworzonego komitetu społecznego walczą o zmianę przebiegu planowanej do budowy obwodnicy Miejsca Piastowego. Ich zdaniem, zaproponowany wariant będzie się wiązał z obniżeniem poziomu bezpieczeństwa szczególnie dla mieszkańców wymienionych miejscowości. O komentarz do tej sprawy będziemy pytać w najbliższych dniach samorządowców i parlamentarzystów z regionu. Dzisiaj przed naszą kamerą wójt gminy Sanok Anna Hałas.
Przypomnijmy, że mieszkańcy Nowosielec oraz Pisarowiec walczą o przedłużenie planowanej do budowy obwodnicy Miejsca Piastowego. Mowa o 22-kilometrowym odcinku łączącym Miejsce Piastowe z Rymanowem, Beskiem i Zarszynem, który ma się kończyć pomiędzy zabudowaniami w Nowosielcach. Zdaniem mieszkańców, zaproponowany przebieg nowej drogi wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo niespełna 3 tysięcy osób. Wspierani przez samorządowców i polityków postulują o zracjonalizowanie projektu i wydłużenie obwodnicy, aby wzmożony ruch omijał ich domy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
NOWOSIELCE. MIESZKAŃCY: Bezpieczeństwo zagrożone! Walka o „sensowną” trasę obwodnicy (VIDEO)
Oficjalne informacje o obwodnicy:
Planowana długość obwodnicy Miejsca Piastowego to ponad 22 km. Jak pisze o niej GDDKiA, pozwoli ona na usprawnienie ruchu tranzytowego, gdyż istniejąca DK28 stanowi jedną z dróg krajowych prowadzących transport z kierunku zachodniego (od Katowic i Krakowa poprzez Nowy Sącz, Krosno, Sanok) w stronę wschodnią, tj. do przejścia granicznego w Medyce.
– Realizacja obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza gęstą zabudowę miejscowości Miejsce Piastowe, Rymanów, Besko oraz Zarszyn, a to zapewni odciążenie miejscowości z ruchu pojazdów ciężarowych. Dodatkowo, nowa droga usprawni transport samochodów osobowych na kierunku Jasło – Sanok, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców wymienionych miejscowości – pisali w komunikacie prasowym przedstawiciele GDDKiA Oddział w Rzeszowie.
Obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28 – opracowanie dokumentacji STEŚ-R (podpisanie umowy: 26 kwietnia 2021 r., wartość: 10 688 700 zł, wykonawca: konsorcjum firm MPRB (lider), Mosty Kraków i MP Infra (partnerzy), termin realizacji: II kwartał 2023 r.).
Via Carpatia
Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego północną i południową część Europy. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.
foto (2): poglądowe, archiwum GDDKiA Oddział w Rzeszowie
Obwodnice w przygotowaniu
W cyklu realizacji inwestycji drogowej najwięcej czasu pochłania nie sama budowa, ale proces prac przygotowawczych. I właśnie na etapie przygotowania jest osiem nowych inwestycji drogowych, które powstaną w woj. podkarpackim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. W grupie tej znalazła się obwodnica Miejsca Piastowego.
Obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28 – opracowanie dokumentacji STEŚ-R (podpisanie umowy: 26 kwietnia 2021 r., wartość: 10 688 700 zł, wykonawca: konsorcjum firm MPRB (lider), Mosty Kraków i MP Infra (partnerzy), termin realizacji: II kwartał 2023 r.).
Po opracowaniu Studium korytarzowego, do dalszych prac projektowych zarekomendowano cztery warianty przebiegu przyszłej obwodnicy. Aktualnie wykonawca m.in. prowadzi inwentaryzację przyrodniczą i projektuje jezdnie dodatkowe komunikujące nieruchomości zlokalizowane po obu stronach obwodnicy. Lokalizowane są zbiorniki retencyjne dla odprowadzania wód opadowych i roztopowych oraz uszczegóławiane są rozwiązania projektowe obiektów inżynierskich. W zakresie rozpoznania gruntu przeprowadzono badania geofizyczne dla każdego z wariantów. Ponadto wykonywane są odwierty badawcze na potrzeby opracowania dokumentacji hydrogeologicznej oraz Studium geologiczno-inżynierskiego.
Po zakończeniu tego etapu prac projektowych, zostanie wskazany wariant, dla którego wystąpimy z wnioskiem o wydanie DŚU. Wariant ten zostanie wybrany na podstawie wyników analizy wielokryterialnej, uwzględniającej kryteria społeczne, środowiskowe, ekonomiczne i techniczne. Po uzyskaniu DŚU, w sposób ostateczny zostanie określony przebieg przyszłej obwodnicy Miejsca Piastowego.
źródło tekstu: Red., GDDKiA, materiały nadesłane
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.