REKLAMA

BIESZCZADY24 : Najstarsza drewniana świątynia w Bieszczadach (ZDJĘCIA)

POLANA/BIESZCZADY. Świątynia w Polanie, jako cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja użytkowana była od 1790 roku. Według zachowanych informacji, pierwotnie była to rzymskokatolicka kaplica dworska, powstała na przełomie XVI i XVII wieku.

Kaplica należała do rodu Urbańskich, ówczesnych właścicieli Polany. W 1790 roku Franciszek Urbański w zamian za pomoc przy budowie kościoła rzymskokatolickiego, oddał ją wiernym wyznania greckokatolickiego.

Po II wojnie światowej obiekt wykorzystywano, jako magazyn zboża. W 1969 roku został przekazany miejscowym wiernym, jako kościół filialny parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej. Od roku 1982 do 2013 roku był kościołem parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego.

y1

Ze starego wnętrza cerkwi zachowała się ikona św. Mikołaja, obecnie w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, oraz polichromie z początku XX wieku: R. Konowalca, która powstała w 1935 roku i przedstawia Trójcę Świętą, pod którą widnieje napis mówiący, że jest to „Dar niewiast z Polany”, krzyż stylizowany na ukraiński haft ludowy, a całość uzupełniają postacie aniołów-serafinów oraz scena pasyjna nad prezbiterium, która była zwieńczeniem ikonostasu. Pod nią prawie nieczytelny napis – „Dar kobiet z Wydrnego”. Obok świątyni stoi dwukondygnacyjna dzwonnica z 1922 roku.

3_96

Cerkiew w Polanie włączona jest do Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Ma on ponad 1202 km i podzielony jest na 9 tras. Na terenie Bieszczad znajduje się trasa ustrzycko – leska nr III i jej wariant III a, na którym znajdziemy opisywaną cerkiew.

AZS
Fot. AZS/WZ

 

 


13-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)