REKLAMA

BRZOZÓW. Obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego (ZDJĘCIA)

BRZOZÓW / POWIAT BRZOZOWSKI. 1 sierpnia 2024 roku, przypadła 80. rocznica Powstania Warszawskiego Władze samorządowe Gminy Brzozów, w osobach Burmistrza Brzozowa Szymona Stapińskiego i zastępcy Burmistrza Mariusza Bieńczaka oraz Powiatu Brzozowskiego – Wicestarosty Adama Jajko i Przewodniczącego Rady Powiatu Henryka Kozika uczciły pamięć bohaterów. Uczestnicy zgromadzili się na Cmentarzu Komunalnym w Brzozowie.

453747398_518597100733316_2669739224286273517_n

Punktualnie o godzinie 17:00 zawyły syreny, a następnie zebrani złożyli znicze przed Pomnikiem Poległych za Wolność  oraz na mogile powstańców warszawskich Haliny Kołodyńskiej Iżyckiej-Herman oraz jej męża Jerzego Iżyckiego-Hermana.

W uroczystości wzięli też udział Radny Rady Miejskiej w Brzozowie Mariusz Konieczko, dyrektor Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie Jerzy Ferdynand Adamski, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Brzozowie Józef Baran, sołtys Sołectwa Humniska-Skrzyżowanie Mariusz Fic, członkowie JS 2222 oraz przedstawiciele ZHP Hufiec Brzozów.

Powstanie Warszawskie

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 – godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej.

Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania niepodległości. Jak pisał po wojnie Jan Nowak-Jeziorański, uczestnik tego niepodległościowego zrywu, „kurier z Warszawy”, walka nie była daremna, a powstanie warszawskie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS”.

źródło: Gmina Brzozów fb / IPN oddział Rzeszów

zdj. Gmina Brzozów fb


02-08-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)