REKLAMA

BURMISTRZ: Nie musimy łączyć szkół. Oszczędności są niewielkie. Decyzję podejmą radni (VIDEO)

BURMISTRZ: Nie musimy łączyć szkół. Oszczędności są niewielkie. Decyzję podejmą radni (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Nie milkną echa zaprezentowania przez władze miasta planu oszczędnościowego, który ma naprawić fatalną sytuację finansową Sanoka. Jednym z zapisów, który wywołuje kontrowersje jest pomysł połączenia dwóch szkół podstawowych zlokalizowanych na Wójtostwie i docelowo zlikwidowanie jednej z nich. Podczas ostatniej sesji rady miasta, kilka razy zasygnalizowano ten temat. Wypowiedział się między innymi burmistrz Tomasz Matuszewski, który zaznaczył, że miasto szkół wcale nie musi łączyć i że oszczędności z tego tytułu są niewielkie. Powiedział również, że ostateczna decyzja należeć będzie do radnych.

Zapisy dotyczące oświaty zawarte w trzech dotychczas zaprezentowanych planach oszczędnościowych od początku wzbudzały emocje i kontrowersje. Stało się tak choćby z pomysłem likwidacji stołówek. Został negatywnie odebrany przez mieszkańców i ostatecznie z niego zrezygnowano.

Podobnie wiele emocji wiąże się z ideą przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 9 do Szkoły Podstawowej nr 4 i docelowo likwidacji jednej z placówek. Rodzice sprzeciwiają się takiemu pomysłowi, a w kuluarowych rozmowach pojawiają się sugestie, że gdyby taki scenariusz się zrealizował, to nie wszyscy poślą swoje dzieci do „czwórki”.

Plan oszczędnościowy to dokument, który nie jest opiniowany przez radę miasta i nie odbywa się w jego kontekście głosowanie. Zawiera 31 punktów i jak wyliczono, 16 z nich należy do wyłącznych kompetencji burmistrza, 15 będzie zależało od decyzji radnych, jeśli poszczególne projekty trafią na biurko przewodniczącego i znajdą się w porządku obrad. Ewentualne połączenie szkół zalicza się do kompetencji rady.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami zawartymi w planie oszczędnościowym, na połączeniu szkół miasto zaoszczędziłoby 300 tys. zł w 2025 r. i 800 tys. zł w 2026 r. Wiązałoby się to jednak ze sporymi zmianami dla uczniów i całej społeczności szkolnej, jak choćby ze znaczącym ograniczeniem dostępu do infrastruktury sportowej (szczególnie w miesiącach zimowych – w szkole funkcjonuje tylko jedna niepełnowymiarowa sala gimnastyczna, a część zajęć odbywa się na korytarzach), czy ze zwolnieniami pracowników oświatowych. Pytanie, jakie należy zadać w tym kontekście, to również kwestia kosztów remontów dostosowujących szkołę na potrzeby przyjęcia podwojonej liczby uczniów (podczas sesji, w kontekście ogólnym, mówiono o potrzebie termomodernizacji). Rachunek zysków i strat, może wykazać, że potencjalnych oszczędności będzie jeszcze mniej. Argumentem za, ma być demografia, ale do tej pory precyzyjnych wyliczeń opinii publicznej nie przedstawiono.

W programie ostatniej sesji nie było projektu dotyczącego łączenia szkół, ale w przebiegu obrad, kilkukrotnie o tym temacie wspomniano. Głos w sprawie zabrał między innymi burmistrz Tomasz Matuszewski.

Tomasz Matuszewski. Foto: UM Sanok

Łączenie szkół jest wpisane w programie oszczędnościowym, ale to państwo będziecie decydować, czy uchwała zostanie podjęta (radni – przyp. red.). Ja powiedziałem. To nie są duże oszczędności, ale można brać pod uwagę czynniki demograficzne i sytuację w kolejnych latach – powiedział burmistrz.

Kilkadziesiąt minut wcześniej, Tomasz Matuszewski zaznaczył, że miasto musi podjąć działania w kierunku wypracowania oszczędności, ale nie wszystkie punkty zawarte w planie muszą zostać zrealizowane. Nawiązał do wcześniej podjętej przez radę decyzji o odrzuceniu projektu uchwały podwyższającego podatek od nieruchomości.

Przygotowany przez nas plan oszczędnościowy pozwoli zrealizować budżet 2024 r. i płynnie przejść do kolejnego budżetu. Ale wy tego nie chcecie (zwrócił się do radnych – przyp. red.). Bo to ja jestem autorem tego dokumentu. Znalazłem oszczędności i je pokazuję. Nie wszystkie musimy realizować. Szkół nie musimy łączyć, ale to od was będzie zależało jaka będzie wysokość podatku od nieruchomości. Dzisiaj jest na tym samym poziomie, co trzy lata temu – powiedział Tomasz Matuszewski.

Sławomir Miklicz. Foto: archiwum prywatne

Krótko sprawę komentuje przewodniczący rady miasta.

Połączenie szkół to pomysł burmistrza. Cała inicjatywa jeśli chodzi o przygotowanie projektu uchwały spoczywa na barkach burmistrza. Rada może przychylić się do tej idei lub ją odrzucić, ale to władza wykonawcza inicjuje te działania – mówi nam Sławomir Miklicz, przewodniczący Rady Miasta Sanoka.

Do tematu będziemy wracać.

Niebawem na naszym portalu kolejne istotne dla mieszkańców informacje z sesji rady miasta.

 

W nagłówku VIDEO z zapisem pełnej dyskusji nad punktem porządku obrad związanym z emisją obligacji: od 4:23:00 do 6:45:56. Fragmenty cytowane w artykule: od 5:01:20 i 5:54:25


grafika poglądowa

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK. Miasto zaciągnie kredyt na 14 mln złotych (VIDEO)

SANOK. Nowy plan oszczędności. Ilu mieszkańców może stracić pracę?

SANOK: Wojsko w centrum dużego osiedla? Radni mają wątpliwości (FOTO)


grafika poglądowa

02-10-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)