“Cichy zabójca” w Błażowej! 4 osoby podtruły się czadem
BŁAŻOWA / PODKARPACIE. Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wróciło zagrożenie zatrucia czadem. Do takiego przypadku doszło po północy 5 stycznia w gminie Błażowa. Cztery osoby trafiły do szpitala z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Pamiętajmy, aby właściwie dbać o systemy grzewcze i wentylację pomieszczeń, co zwiększy nasze bezpieczeństwo.
Foto: pixabay.com
We wtorek 5 stycznia po północy policjanci zostali zawiadomieni o podejrzeniu podtrucia się tlenkiem węgla, w jednym z domów na terenie gminy Błażowa.
Jak ustalili, cztery dorosłe osoby w swoim domu podtruły się tlenkiem węgla. To korzystająca z łazienki 40-letnia kobieta, jej teściowie, którzy w tym czasie weszli do pomieszczenia oraz udzielający im pomocy mąż. Mężczyzna zauważył, że domownicy, którzy byli w łazience stracili przytomność, wyciągnął ich wszystkich z pomieszczenia i wezwał pomoc. Sam również uległ podtruciu i chwilowo stracił świadomość.
Pomocy medycznej poszkodowanym udzieliła załoga pogotowia ratunkowego. Ratownicy i strażacy stwierdzili w domu podwyższony poziom tlenku węgla. Ostatecznie wszystkie cztery osoby przebywające w domu, zostały przewiezione do szpitali i hospitalizowanie.
Dom został zabezpieczony. Celem wyjaśnienia okoliczności zdarzenia na miejscu policjanci przeprowadzą oględziny z udziałem biegłych.
Policja przypomina, że tlenek węgla – czad jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku i silnie trującym gazem powstającym w procesie spalania. Nie ma zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu czy uczucia swędzenia. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć. Przypominamy, że źródłem czadu mogą być wadliwie podłączone lub niesprawne urządzenia grzewcze, niesprawne przewody kominowe, wentylacyjne, spalinowe i dymowe. Jednak głównym powodem gromadzenia się czadu to źle działająca wentylacja.
Pamiętajmy! Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla: – zapewnijmy prawidłową wentylację pomieszczeń; – stosujmy drzwi i okna z funkcją mikrowentylacji; – nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych; – z pomocą fachowców dokonujmy okresowych przeglądów instalacji kominowej, wentylacyjnej i urządzeń grzewczych; – nie spalajmy niczego w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach; – zainstalujmy czujniki czadu.
Źródło: KMP Rzeszów
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.