REKLAMA

Energetycy w Rzeszowie świętowali 40-lecie NSZZ „Solidarność”

RZESZÓW / PODKARPACIE. W piątek na dziedzińcu siedziby oddziału PGE Dystrybucja i centrali PGE Obrót odsłonięty został obelisk z tablicą upamiętniającą 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” oraz 100 –lecie urodzin św. Jana Pawła II.

Skwer „Solidarności”, taką nazwę nosi centralne miejsce w siedzibie zarówno PGE Obrót jak i rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja. Został on uroczyście zainagurowany w obecności przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, kościelnych a także pracowników energetyki i reprezentantów regionalnej „Solidarności”.


Oddajemy hołd tym wszystkim, którzy od 40 lat tworzą „Solidarność”. Szczególnie myślimy o energetyce, którą reprezentujemy, dbając o dialog z pracodawcami, zachowując wierność wartościom założycielskim naszego związku. Jubileuszowy skwer to przestrzeń otwarta, która można będzie dopełniać wraz z kolejnymi pięknymi rocznicami –
mówi Edmund Myszka, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” RZE.

Podczas uroczystości nie zabrakło akcentów upamiętniających stulecie urodzin Karola Wojtyły. Do św. Jana Pawła II i jego roli w powstaniu „Solidarności” nawiązywali związkowcy, a także bp Jan Wątroba, który w rzeszowskim kościele farnym przewodniczył Mszy św. Ordynariusz rzeszowski wzywał m.in. do wdzięczności za to, że ludzie „Solidarności” wytrwali i nie zawrócili w trudnej drodze do zwycięstwa nad reżimem komunistycznym.

Jednym z elementów uroczystości było odsłonięcie obelisku nazywanego również kamieniami
wolności. – Kamień kojarzy się z fundamentem, trwałą podstawą. Symbolicznie można powiedzieć, że ideały „Solidarności” i etos pracy przez nią utrwalany jest naszą podstawą działania. Jesteśmy zaszczyceni, że tegoroczne obchody Dni Energetyka wpisane zostały w taką doniosłą uroczystość powstania związku, który można nazwać jednym z kamieni milowych wolnej Polski – stwierdził Robert Choma, prezes zarządu PGE Obrót.

Z kolei wiceprezes PGE Dystrybucja Jan Frania dodał, że mimo zmian, którym przez lata podlegała energetyka, pracownicy tworzą jedną wielką, zawodową rodzinę, która codziennie angażuje się w działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Podczas wydarzenia zasłużeni działacze związku zostali uhonorowani okolicznościowymi statuetkami. Uroczystość poprzedziło złożenie wieńców pod pomnikiem ku czci 43 pomordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej mieszkańców Staroniwy (dzielnica Rzeszowa), wśród których byli także bohaterscy energetycy.


Źródło: Zespół Komunikacji Zewnętrznej i Wewnętrznej PGE Obrót S.A.

Autor: Amelia Krupik


05-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)