REKLAMA

Festiwal LETNIA SCENA NATURY

Starosta Jasielski Adam Pawluś, Starosta Jasielski Adam Pawluś i Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej serdecznie zapraszają całe rodziny na pierwszą edycję festiwalu LETNIA SCENA NATURY – OŻENNA 2025, który odbędzie się na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej, w niedzielę 20 lipca 2025 r.


Festiwal Scena Natury – Ożenna 2025 to interdyscyplinarne przedsięwzięcie kulturalne skupione wokół sztuki i przyrody. Ideą festiwalu jest zaprezentowanie twórczości teatralnej, muzycznej i plastycznej czerpiącej inspirację z natury, poruszającej tematykę relacji człowieka ze światem roślin i światem zwierząt. Celem festiwalu jest skierowanie uwagi najmłodszych pokoleń na otaczającą nas przyrodę i zwrócenie uwagi na jej kruchość i potrzebę ochrony. Wydarzenie adresowane jest do całych rodzin – zapraszamy wszystkich do wspólnego spędzenia niedzielnego popołudnia w bliskości z przyrodą Beskidu Niskiego, w urokliwym zakątku powiatu jasielskiego.

W programie festiwalu:

15.00
„Rozchmurz się!” Fundacja Sztuka Ciała (Warszawa) – spektakl performatywny dla najmłodszych – plener Olśniewające kostiumy oraz performance żywych rzeźb – dwie aktorki w kostiumach wystylizowanych jakby zostały utkane z obłoków, dzięki zabawnym choreografiom, gestom oraz używając rekwizytów zachęcą widzów do wspólnych zabaw teatralnych. Widzowie, dzięki udostępnionej, obrazkowej „instrukcji obsługi”, będą mogli poprosić performerki m.in. o deszcz, śnieg, burzę, słońce, wiatr, stając się niekiedy aktorami w zaaranżowanej dla nich krótkiej etiudzie teatralnej.
Kategoria wiekowa: dla wszystkich

16.00
„Grajmy w zielone!” Przemek Mazurek i zespół Teatru Mozaika (Poznań) – familijny lalkowy spektakl ekologiczny – namiot festiwalowy Spektakl ma charakter muzyczny i oparty jest o autorskie piosenki Przemka Mazurka, wykonywane na żywo przez 8 lalkowych postaci. Piosenki, wokół których zbudowany jest spektakl, zostały skomponowane w taki sposób, aby dzieci chętnie włączały się w śpiew i tym samym na trwałe zapamiętały treści w nich zawarte czyli ważne dla ekologii kwestie: dbałość o naturę, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwania nad swoim otoczeniem.
Kategoria wiekowa: od 3 lat

17.00
„Świnia Malwina” Teatr Nemno (Rzeszów) – spektakl w technice teatru cieni – budynek OEE Pewnego razu spokój zwierząt Lasu Kabackiego zostaje nagle przerwany przez pojawienie się niespodziewanego gościa. Wśród leśnych mieszkańców zjawia się świnia Malwina, której grozi poważne niebezpieczeństwo. Zwierzęta, na czele z dzikiem Dzikusem, wyruszają więc razem w podróż, by zaprowadzić ją do miejsca, gdzie będzie mogła żyć bezpiecznie. Czy uda im się pomóc Malwinie? Na scenie zobaczycie, jak przyjaźń i odwaga potrafią zmieniać świat – i to nie tylko ten leśny!
Kategoria wiekowa: od 6 lat

18.00
Ptaszkowie Śpiewali (Lublin) – koncert dla dzieci – plener Ptaszkowie Śpiewali to przedstawiciele nowego nurtu w muzyce dla dzieci, który stawia na treści edukacyjne, dobrą zabawę i wysoką jakość artystyczną. W ich piosenkach można usłyszeć wpływy muzyki elektronicznej, folkowej, rockowej, muzyki pop i wielu innych gatunków. Grają i śpiewają o lasach, łąkach, owadach, zwierzętach i żywiołach. Chcą aby ich muzyka przybliżała odbiorców do natury i zachęcała do spędzania czasu w okolicznościach przyrody. Zespół powstał w 2020 roku i od tamtej pory intensywnie koncertuje na terenie całego kraju. Występował m.in na żywo na antenie Polskiego Radia Dzieciom oraz na czołowych festiwalach kultury dziecięcej.
Kategoria wiekowa: dla wszystkich

Wydarzeniu towarzyszą warsztaty artystyczno-przyrodnicze:
BESKIDZKIE ŁĄKI – prowadzi PRACOWNIA Z BARWINKIEM Magdaleny Kuś Na warsztatach uczestnicy będą odtwarzać magurskie łąki, stworzą z nich scenografię we wspólnej przestrzeni, a następnie umieszczą w niej bohaterów tej żywej opowieści. W trakcie trwania warsztatów każdy z uczestników będzie mógł dorzucić swoją „cegiełkę” poprzez stworzenie z zebranych roślin jednej kompozycji. Następnie uczestnicy poznają małych mieszkańców okolicznych łąk i odtworzą ich kartonowe podobizny.

ZIOŁOWE CZERPANIE PAPIERU – prowadzi PRACOWNIA ARTYSTYCZNA ATELIER KRZOKI Z recyklingowego papieru uczestnicy stworzą obrazy przy użyciu kwiatów i ziół. Warsztaty poprowadzi Maria Kondrad – malarka, rzeźbiarka, wykładowczyni Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

O PTAKACH – opowie edukator przyrodniczo-leśny OEE w Ożennej Katarzyna Dedo – edukator przyrodniczo-leśny Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej opowie o ptakach żyjących w naszym kraju na podstawie książki „Gawędy starego leśnika” autorstwa Włodzimierza Dzieduszyckiego – mecenasa nauki, założyciela pierwszego na ziemiach polskich muzeum przyrodniczego, patrona roku 2025 w Województwie Podkarpackim.

UDZIAŁ W WYDARZENIU BEZPŁATNY
Organizatorzy zapewniają bezpłatny transport z Jasła autokarem – więcej informacji na stronie
www.mdkjaslo.pl
Lody, granitę, kawę mrożoną, frytki, zapiekanki, drożdżówki zapewnia firma Cynamonowa Chatka z Jasła – z powodu problemów z zasięgiem prosimy o zabranie gotówki. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Organizatorzy: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle i Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej Impreza dofinansowana z budżetu Powiatu Jasielskiego. Organizację imprezy wsparła firma KORNELUX z Jasła.

image001_78

materiały nadesłane

01-07-2025

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)