REKLAMA

Piękny i wyjątkowy powiat leski! VIDEO DRON

Piękny i wyjątkowy powiat leski! VIDEO DRON

POWIAT LESKI. Prezentujemy film z lotu ptaka, w którym zobaczyć można kilka najważniejszych atrakcji turystycznych powiatu leskiego. Należą do nich: Kamień Leski, szybowisko w Bezmiechowej, Zamek Kmitów w Lesku oraz oczywiście Jezioro Solińskie. To tylko kilka miejsc, które warto odwiedzić będąc w tym regionie. Powiat podejmuje również kolejne kroki w celu zwiększenia atrakcyjności oferty turystycznej. Zapraszamy do obejrzenia MATERIAŁU VIDEO.

Kamień Leski, szybowisko w Bezmiechowej, Zamek Kmitów w Lesku oraz Jezioro Solińskie to najważniejsze atrakcje turystyczne powiatu leskiego. Jest ich zdecydowanie więcej. Warto wspomnieć choćby o Bieszczadzkich Drezynach Rowerowych, wyciągu na Weremieniu, synagodze w Lesku, punkcie widokowym na Baszcie, cmentarzu żydowskim w Lesku, bunkrach linii Mołotowa czy o basenach Aquarius, a także o trasach rowerowych od miejscowości Zawóz do słowackiej miejscowości Ruské.

Niedawno Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe otrzymały Polskie Godło Promocyjne „Teraz Polska”! To niezwykłe wyróżnienie, przyznawane tylko najlepszym produktom i usługom w Polsce. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 100 firm z całego kraju, a wśród 22 laureatów znalazły się właśnie Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe! Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to jedna z największych atrakcji powiatu leskiego, która od 2015 roku zachwyca turystów z całej Polski. Połączenie aktywnego wypoczynku z malowniczymi bieszczadzkimi krajobrazami to przepis na niezapomniane wakacje. Siedziba wypożyczalni mieści się na stacji kolejowej w Uhercach Mineralnych – słyszymy w Starostwie Powiatowym w Lesku.


foto: Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Jeśli chodzi o trasy rowerowe, zrealizowano je w ramach polsko-słowackiego projektu „Porta Rusica”. Trasa Porta Rusica – od miejscowości Zawóz nad j. Solińskim do miejscowości Ruské (Słowacja), singletrack pod Honem – w miejscowości Cisna.

„Porta Rusica z Połonin w Bieszczady” to droga w głąb gór, pokonywająca grzbiety górskie. Droga, którą szli kupcy, furmani, zbójnicy i żołnierze od wieków, droga łącząca dwa narody.

Pomysł ożywienia tego piękna jest w zasięgu ręki, możliwość zbudowania nie zwykłego szlaku turystycznego, ale trasy, która pokaże zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych i historycznych, a nie tylko ich nieuczciwe wykorzystanie – czytamy w komunikacie starostwa w Lesku.

Blisko 50 km tras rowerowych w dziewiczej urodzie, odnowa w zgodzie z naturą, z naciskiem na zachowanie historycznych elementów starej drogi, historyczne, kamienne, płytowe przepusty. Unikalne wartości historyczne i przyrodnicze, harmonia człowieka z przyrodą, możliwość doskonałego odczucia natury, wzmocnienie potencjału pogranicza polsko-słowackiego.

Idea projektu „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady” nawiązuje do historycznego traktu handlowego z XIX w., który łączył Michalowce z Baligrodem i wiódł przez Ruske, Przełęcz nad Roztokami do Roztok. W projekcie przewidziano wytyczenie i oznakowanie szlaku wraz z infrastrukturą towarzyszącą (tablice edukacyjne, wiaty, wieże widokowe), adaptację istniejących szlaków i ścieżek rowerowych (ok. 60 km, w tym trasę „singletrack”), cykl konferencji, szkoleń dla społeczności lokalnych i przewodników oraz cykl działań promujących zrównoważoną turystykę rowerową.


foto: Starostwo Powiatowe w Lesku

źródło: Red., Starostwo Powiatowe w Lesku

video: Grzegorz Izdebski

19-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)