REKLAMA

PODKARPACIE. Jak zbudować zaufanie do dronów? Debata u marszałka W. Ortyla

RZESZÓW / PODKARPACIE. Urząd marszałkowski stał się w piątek 28 lipca 2023 r., areną debaty o dronach. Konferencja z udziałem gości i prelegentów toczyła się m.in. wokół kwestii ich wykorzystania, regulacji prawnych, wpływu na środowisko, a przede wszystkim tego, jak zwiększyć zaufanie publiczne do technologii dronowych, nadszarpnięte ich wykorzystaniem w działaniach wojennych i jak wykorzystać je w sytuacjach kryzysowych.

5 (1)

Spotkanie było częścią działań i aktywności marszałka województwa Władysława Ortyla, który z ramienia komisji COTER Europejskiego Komitetu Regionów, pracował w ostatnich miesiącach nad przygotowaniem opinii dla Komisji Europejskiej o Strategii Dronowej 2.0. W dokumencie tym określono możliwe sposoby kierowania dalszym rozwojem tej technologii, regulacji prawnych, przedstawiono wymagania operacyjne, techniczne i finansowe mające na celu uregulowanie kwestii mobilności dronów.

W czerwcu, podczas posiedzenia Komisja Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) w Rumuni, przyjęto treść opinii na temat strategii dronowej. Przyjęcie opinii przez komisję COTER poprzedziło wiele spotkań, konsultacji i prezentacji. W pracach nad opinią w roli konsultanta współpracowała Aneta Łobodzińska, która jest ekspertem w tej dziedzinie. Teraz opinia trafi pod obrady Komitetu Regionów. Przyjęcie ostatecznej jej wersji planowane jest na sesji plenarnej Komitetu Regionów w dniach 9-11 października.

Spotkanie w Rzeszowie było kolejnym elementem w ramach prac nad opinią. Uczestniczyli m.in.: Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem z Politechniki Rzeszowskiej, jednocześnie prezes Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa, Grzegorz Trzeciak, dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych Łukasiewicz – ILOT oraz Grzegorz Łobodziński, prezes Centrum Usług Dronowych.

Rozpoczynając debatę marszałek odkreślał, że w kwestii dronów bardzo potrzebne są instytucje certyfikujące, potrzebne są regulacje dotyczące szlaków, przestrzeni, w której mogą się te drony poruszać i – jak mówił – ważne, że Podkarpacie bierze tak aktywny udział w tych wszystkich działaniach. Marszałek mówił też o swojej pracy, jako sprawozdawcy opinii na temat unijnego dokumentu: Strategia Dronowa 2.0:

 -Strategia odpowiada na zapotrzebowania, które się dzieją i widać je w obecnym momencie. Te drony wdzierają się w naszą rzeczywistość społeczną, gospodarczą. To jest nieunikniony proces i żeby nie odbywał się w sposób spontaniczny i niekontrolowany, jest konieczność regulacji, konieczność debatowania, aby te regulacje i prawo dronowe było dobrze dostosowane do obecnych potrzeb – mówił marszałek Ortyl.

 

Marszałek podkreślał, że Podkarpacie ma wielu ekspertów w tych obszarach i powinniśmy jako region utrzymywać tę pozycję. Mówił także o tworzeniu ścieżek edukacji w obszarze dronów, o roli samorządów w tym zakresie i kreowaniu przez nie nowych rozwiązań, a także o zaufaniu do dronów, które zostało nadszarpnięte przez wojnę.

 –Jako samorządy mamy dużą rolę do odegrania. Nie możemy się spóźnić w tym zakresie – apelował marszałek.

 

Marszałek podał także dane dotyczące rynku dronowego, który w 2022 roku wynosił 28 mld euro, a do 2030 ma wzrosnąć aż do 541 mld euro.

 Ten ogromny potencjał musi być zaprzęgnięty do rozwoju gospodarczego – mówił marszałek.

 

Obecna na spotkaniu wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreślała, że Fundusze Europejskie są doskonałym źródłem finansowego wsparcia dla przedsiębiorców i ośrodków badawczych, które chcą się rozwijać w zakresie dronów:

 –Środki europejskie są bardzo ważne i istotne, bo one wpływają na rozwój całego tego potencjału. Zarówno od prac badawczo-rozwojowych, gdzie chcemy wypracować, jak najlepsze rozwiązania dla dronów, które nie tylko działają w obszarze wojskowym, ale również w zdrowiu, rolnictwie. Dlatego te prace badawczo rozwojowe, które są finansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki mają ogromne znaczenie dla przedsiębiorców, dla konsorcjów przedsiębiorstw, po to, żeby jak najlepiej rozwijać tę infrastrukturę. A tutaj na Podkarpaciu, biorąc pod uwagę, że jedna z inteligentnych specjalizacji to lotnictwo i kosmonautyka, tym bardziej te środki mogą lepiej zapracować i być dobrze zainwestowane – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-jedynak.

 

Wiceminister dodała, że również Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko wspierają tego typu działania. Zachęcała także przedsiębiorców i instytucje do sięgania po środki z programu regionalnego województwa.

Prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej, mówił, że ta debata jest bardzo potrzebna, a jego uczelnia jest z tym obszarem bardzo dobrze obeznana, ma wytyczone ścieżki kształcenia, które pozwalają jej kształcić operatorów.

 –Jesteśmy gotowi do podjęcia się roli takiego zaplecza eksperckiego w tym zakresie. Jak również jesteśmy gotowi do podjęcia się działań badawczo-rozwojowych, które są istotne, ale bardzo kosztowne – mówił rektor Sęp.

 

Kolejni dwaj uczestnicy debaty: Grzegorz Trzeciak, dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych Łukasiewicz – ILOT oraz Grzegorz Łobodziński, prezes Centrum Usług Dronowych, wypowiadali się jako praktycy oceniając rynek dronów, obecne uregulowania, problemy i możliwości rozwoju. Dużo uwagi poświęcili kwestii koncepcji U-space, która stanowi odpowiedź na plany pojawienia się coraz większej liczby dronów w przestrzeni powietrznej. To w pełni cyfrowy i zautomatyzowany system zarządzania ruchem, który umożliwi przeniesienie wielu usług na transport dronowy przy zachowaniu bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu lądowego i powietrznego.

W drugiej części spotkania prelegenci mówili o wykorzystaniu dronów w zarządzaniu kryzysowym, o przeszkodach, możliwościach i aspektach prawnych. W tej dyskusji jako mówcy wzięli udział: st. bryg. Andrzej Marczenia – zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Leszek Prokop – prezes Bieszczadzkiej Grupy GOPR, Adrian Słowikowski – Krajowy Koordynator ds. bezzałogowych statków powietrznych w Policji, radca w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Przygotowywań Obronnych Policji GSP KGP, Andrzej Kwiatkowski – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, Jakub Dzik – Dyrektor Wydziału Ratownictwa Medycznego i Powiadamiania Ratunkowego, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, prof. Andrzej Majka – Członek zespołu SEASAR oraz Grzegorz Jaromi – wiceprezes Eurotech.

Debatę moderowała Aneta Łobodzińska – ekspert opinii Strategia Dronowa 2.0, właścicielka kilku firm funkcjonujących w sektorze dronowym. Wydarzeniu towarzyszyła niewielka wystawa różnych modeli dronów.

źródło: Biuro Prasowe UMWP

zdjęcia: Michał Bosek UMWP

31-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)