REKLAMA

Premier o narodowej kwarantannie. Kiedy może zostać wprowadzona?

POLSKA. – Proszę wszystkich Polaków o współpracę i zaangażowanie w walkę z epidemią. Musimy ograniczyć mobilność i kontakty, żeby zapobiec wprowadzeniu narodowej kwarantanny – apelował premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji, w trakcie otwarcia szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie.

EmD9PGaXEAA1KNe

Foto: Adam Guz / KPRM

Do szpitala tymczasowego na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie, który otwarto w czwartek 5 listopada trafić może już pierwszy pacjent chory na COVID-19. Placówka, która ma za zadanie zapewnić dodatkowe łóżka dla pacjentów z koronawirusem, powstała w niecałe trzy tygodnie. Docelowo będzie posiadała 1 200 miejsc.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w czwartek 27 143 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w skali kraju. To rekordowy dobowy przyrost zachorowań od początku epidemii w Polsce. Na Podkarpaciu wykryto 1553 przypadki, najwięcej, bo aż 475 dotyczy Rzeszowa.

Musimy ograniczyć mobilność i kontakty. Przed nami ostatni krok, który wdrożymy, jeśli będzie trzeba za 7 do 14 dni, ale to wszystko zależy od tego, jak będziemy się trzymać zasad epidemii. (…) Będziemy musieli jeszcze przez długi czas żyć w reżimie sanitarnym, ale żeby móc wracać do normalności, to musimy dzisiaj przerwać ten łańcuch zakażeń koronawirusem. Proszę wszystkich o współpracę i zaangażowanie w walkę z epidemią – mówił podczas czwartkowej konferencji na Stadionie Narodowym w Warszawie premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że obecnie bardzo ważne jest utrzymanie dyscypliny i stosowanie się do zasady: dystans, maseczki, dezynfekowanie rąk i wietrzenie.

Z tego miejsca – ze Szpitala Narodowego, gdzie w ciągu niecałych dwóch tygodni powstało ten szpital tymczasowy, mówię dziękujemy – dziękujemy wam drodzy medycy, bo dzięki wam czujemy się bezpieczniej – dziękował w czwartek medykom premier.

Szpital Narodowy w Warszawie

Przygotowanie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym wymagało wielu uzgodnień, pracy setek osób oraz działań organizacyjno-logistycznych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się zrealizować to zadanie w niecałe trzy tygodnie.

Nowa placówka ma odciążyć szpitale przyjmujące pacjentów chorych na COVID-19. Opieka w szpitalu tymczasowym nie będzie odbiegać od tej w obiektach stacjonarnych – to bardzo nowoczesna placówka, która dysponuje profesjonalnym sprzętem. Szpital Narodowy ma np. 4 mobilne aparaty RTG, 2 USG, 160 kardiomonitorów, 3 wytwornice tlenu, 45 respiratory i inne specjalistyczne urządzenia medyczne.

Obecnie na pacjentów z COVID-19 czeka 300 łóżek, z czego 45 – przeznaczonych do intensywnej terapii. Stopniowo ten zasób miejsc będzie zwiększany. W drugim etapie będzie dostępnych 500 łóżek, a w trzecim już 1200. Wszystkie miejsca będą przystosowane do prowadzenia tlenoterapii, a 100 zapewni intensywną opiekę.

Szpital Narodowy jest filią szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej w Warszawie.

5,5 tys. dodatkowych łóżek w szpitalach tymczasowych w każdym województwie

Zgodnie z przyjętą przez rząd strategią, szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 zostanie przygotowany w każdym mieście wojewódzkim. Dzięki temu baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tysiąca.

Szpitale tymczasowe będą powstawać głównie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Oznacza to, że nie będą to miejsca, które obecnie wykorzystywane są przez służbę zdrowia. Część z nich zostanie uruchomiona w obiektach, które kiedyś pełniły funkcję szpitali lub przechodzą remonty.

Kiedy czeka nas pełny lockdown? Rzecznik rządu odpowiada

Rzecznik rządu Piotr Müller w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia odpowiadał na pytanie, w jakim wypadku możemy spodziewać się kwarantanny narodowej, czyli pełnego lockdownu.

Kolejny próg bezpieczeństwa jest na poziomie około 29-30 tysięcy średnich zachorowań dziennie przez siedem dni. Więc jeżeli do tego czasu odpowiednio nie zahamuje wzrost epidemii, to niestety, czeka nas ten kolejny krok – zakomunikował Piotr Müller.

Źródło: KPRM / Twitter, premier.gov.pl, Polskie Radio

06-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)