REKLAMA

PREMIER: Wyższe klasy szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne! (WIDEO)

PREMIER: Wyższe klasy szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne! (WIDEO)

WARSZAWA / POLSKA. Podczas środowego wystąpienia, w trakcie 19. posiedzenia obecnej kadencji Sejmu RP, premier Mateusz Morawiecki mówił o strategii rządu w walce z koronawirusem. Zapowiedział też zaostrzenie obostrzeń koronawirusowych w edukacji. Potwierdził to później na antenie Polsat News. Starsze klasy szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne. Premier mówił również, że będzie wnioskował o wprowadzenie czerwonej strefy w całym kraju.

aguz_sejm10212020_002

Foto: Adam Guz / KPRM

Podczas wystąpienia w Sejmie szef rządu pokreślił, że wobec obecnej sytuacji wszyscy powinni współpracować ponad podziałami. – To solidarność w podejściu do epidemii pomogła nam wiosną – kontynuował.

Jak dodał: – Konsensusem w walce z COVID-19 jest ograniczanie kontaktów, maseczki, dystans i dezynfekcja oraz wierzenie pomieszczeń. To przerywa transmisję w najbardziej skuteczny sposób”. Dlatego rząd od samego początku postuluje tę podstawową strategię. Podkreślamy, że główne zasady bezpieczeństwa w trakcie epidemii to tzw. DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka. W rozszerzonej formie – DDMA,  obejmującą również aplikację STOP COVID – ProteGO Safe.

Rządowa strategia walki z epidemią

Rządowa strategia w dobie koronawirusa opiera się na trzech głównych celach: ochronie zdrowia i służby zdrowia, ochronie gospodarki i miejsc pracy oraz ochronie seniorów.

Podstawowym priorytetem rządu w dobie epidemii koronawirusa jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, w tym przede wszystkim osób starszych. Przejawia się to przede wszystkim we wspieraniu służby zdrowia, tak aby zapewnić jak najlepszy dostęp do leczenia dla pacjentów z COVID-19.

Walka z epidemią to także podejmowanie działań, które w jak najmniejszym stopniu wpłyną na stan polskiej gospodarki oraz codzienne życie obywateli, przy jednoczesnym zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Druga fala pandemii pokazuje, że mamy do czynienia z niebezpiecznym zjawiskiem, być może kolejnymi falami. – Jesteśmy uzależnieni od tego, czy zostanie wynaleziona szczepionka , lekarstwo na COVID-19 – mówił szef rządu.

Jak dodał: – Do czasu, aż ta szczepionka nie zostanie wynaleziona, proponuję, żebyśmy tą jedna, najważniejsza szczepionkę wszyscy zastosowali. Tą szczepionką jest solidarność, razem wyjdziemy z tej walki zwycięsko.

Przygotowani na koronawirusa

Poza organizacją życia społeczno-gospodarczego ograniczającą szybką transmisję zakażeń oraz pozwalającą na ratowanie stanu polskiej gospodarki, rząd podejmował wiele działań, mających na celu przygotowanie służby zdrowia do walki z koronawirusem. W wyniku zwiększającej się liczby zakażeń na początku października wprowadzone zostały nowe obostrzenia, w tym obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Zakupy i testowanie na niespotykaną dotąd skalę

Dokonano ogromnych zakupów, dzięki którym posiadamy zapasy wielu milionów maseczek, rękawiczek, przyłbic, kombinezonów i fartuchów ochronnych, a także innego niezbędnego sprzętu. Wiele z tych środków zostało dostarczonych do szkół przed rozpoczęciem roku szkolnego, np. termometry bezdotykowe, czy płyny dezynfekcyjne.

Istotnemu zwiększeniu uległ też potencjał testowania. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, wyszliśmy z poziomu 4 tys. testów dziennie do 80 tys. testów wykonywanych w ciągu doby obecnie.

Narzędzia walki z koronawirusem

Wprowadzenie obszarów czerwonych, żółtych i zielonych z różnicami w zakresie skali obostrzeń, zadziałało tak, jak to zostało założone. Walkę z koronawirusem wspiera też przygotowana według najlepszych standardów międzynarodowych aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Wprowadzanie rygory sanitarne i ograniczenia pozostają głównymi liniami obrony. – Poprzez wszystkie obostrzenia i rady, które dają nam grupy ekspertów, chcemy doprowadzić do tego, by współczynnik “R” był odpowiednio niski. Dlatego podkreślamy, że obostrzenia muszą być rygorystycznie przestrzegane – wyjaśniał szef rządu.

Infrastruktura medyczna

Sukcesywnie zwiększamy liczbę łóżek w szpitalach przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Jest to obecnie ponad 16 tys. Wśród zakupionego sprzętu jest ten, którego potrzebują najciężej chorzy pacjenci z COVID-19.

W ostatnich dniach szybciej nam przyrasta liczba łóżek niż liczba pacjentów chorych na COVID-19, którzy wymagają opieki szpitalnej na tych łóżkach. Zakładamy co najmniej kolejnych 15 tys. łóżek – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dodał też, że rząd przygotował się na zwiększające się zapotrzebowanie na respiratory. – Podłączonych jest około 700, ale gotowych do podłączenia jeszcze blisko 3000 – poinformował szef rządu.  

Skoordynowane działania służb i odpowiedzialność społeczna

Dużą rolę w walce z koronawirusem odgrywają działania służb mundurowych.  – Nasze służby skontrolowały 20 mln osób na kwarantannie, 20 mln telefonów, stukania do drzwi. Wojska Obrony Terytorialnej, straż pożarna i inne służby przygotowują sprawną infrastrukturę do testowania i jeszcze większą do pobierania wymazów – powiedział premier.

Ważne jest, aby przepisy były przestrzegane. Jak podkreślił szef rządu: – Żyjemy nie tylko dla siebie. Chroniąc siebie, chronimy innych, tych najsłabszych.

Nauczanie zdalne w podstawówkach i czerwona strefa w całym kraju?

Podczas kolejnego Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (w czwartek 22 października br. – przp. red.), ustalimy, że od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych będzie zdalne. Mamy już tyle powiatów czerwonych, że będę rekomendował, żeby od soboty cała Polska była strefą czerwoną – poinformował premier Mateusz Morawiecki w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News.

 

Źródło: premier.gov.pl, YouTube / kanał: Sejm RP, KPRM / Facebook

21-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)