REKLAMA

Profilaktyczne darmowe badania dla kobiet w Gminie Zagórz

GMINA ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Kobiety mają okazję skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych: cytologii i mammografii. CytoMammobus Fundacji SOS Życie będzie otwarty 21 października w Zagórzu obok ośrodka zdrowia w godz. 9-17. Aby umówić się na badania do ambulansu wystarczy zadzwonić pod numer 17 582 40 60 i wybrać konkretną godzinę wizyty.

Cytomammobus stanie obok Ochotniczej Straży Pożarnej, a badania będą wykonywane przez doświadczony personel. Cytologię będzie pobierała wykwalifikowana położna – zapraszamy młode kobiety po 25 roku życia. Rejestracja odbywa się telefonicznie, a na badania można umówić się na konkretną godzinę. Warto zadzwonić i zarejestrować się 17 582 40 60 lub 801 08 09 10 (koszt z telefonu stacjonarnego jak za połączenie lokalne) – rejestracja czynna od g. 8:00 – 18:00.

Kto może wykonać bezpłatne badanie?

Badania są bezpłatne dla kobiet objętych programem profilaktycznym wczesnego wykrywania raka piersi oraz programem wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Bezpłatna cytologia co 3 lata – kobiety w wieku 25-59 lat. Bezpłatna mammografia co 2 lata – kobiety w wieku 50-69 lat lub co 12 miesięcy, jeśli u krewnych wystąpił rak piersi.

Badania finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Panie mają możliwość łatwego dostępu bez skierowania na profilaktyczną cytologię i mammografię. Warto korzystać z tych badań, ponieważ choroba nowotworowa nie daje żadnych objawów, a te proste badania mogą nawet oszczędzić życie! Strach przed chorobą jest najgorszym doradcą, więc mimo strachu trzeba zmobilizować się i zbadać.

Dlaczego warto badać się profilaktycznie?

Regularnie wykonywane badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium rozwoju, gdy istnieje największa szansa na podjęcie skutecznego leczenia. Wczesna diagnoza, leczenie i w efekcie powrót do normalnego życia przez kobiety dotknięte chorobą – to cel nadrzędny programu. Po 50 roku życia występuje 80% zachorowań na raka piersi, przy czym prawie 50% zachorowań diagnozuje się między 50 a 69 rokiem życia. Na Podkarpaciu u 700-900 kobiet rocznie ma stwierdzonego raka piersi, około 250 umiera ze względu na za późno wykrytą zmianę.Panie mają możliwość łatwego dostępu bez skierowania na profilaktyczną cytologię i mammografię. Warto korzystać z tych badań, ponieważ choroba nowotworowa nie daje żadnych objawów, a te proste badania mogą nawet oszczędzić życie! Strach przed chorobą jest najgorszym doradcą, więc mimo strachu trzeba zmobilizować się i zbadać.

źródło: Miasto i Gmina Zagórz


18-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)