REKLAMA

RZESZÓW: Pieniądze od francuskich samorządów na pomoc Ukrainkom

Pieniądze od francuskich samorządów na pomoc Ukrainkom w Rzeszowie

60 tysięcy euro otrzyma Rzeszów na wsparcie programu pomocy uchodźcom z Ukrainy. Pieniądze pomogą w nauce języka i aktywizacji zawodowej kobiet, które chronią się u nas przed wojną. Dotacja jest efektem wyjazdu prezydenta na szczyt Eurocities Annual Conference w czerwcu 2022r.

Rzeszów jest członkiem „Eurocities” największej organizacji zrzeszającej miasta na świecie. Prezydent Rzeszowa jest członkiem Walnego Zgromadzenia i obowiązkowo bierze udział w głosowaniach. W czerwcu ubiegłego roku Konrad Fijołek wraz z burmistrzem Wilna i przedstawicielem Charkowa mówili na temat organizacji procesu pomocy Ukrainie i sytuacji na granicy. Przedstawiał również okoliczności przyznania Rzeszowowi tytułu „Miasta-Ratownika”. Podczas spotkań udało się nawiązać kontakt m.in. ze Stowarzyszeniem Miast Francuskich.

Z naturalnych przyczyn wszystko to, co przedstawialiśmy podczas tych spotkań było związane z kryzysem uchodźczym. Następnie nasze kontakty z przedstawicielami francuskich miast były kontynuowane, a ich owocem jest dotacja, o której dzisiaj mówimy – informuje Kamil Czyż, dyrektor Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa.

Tytuł „Miasta-Ratownika” zobowiązuje do dalszego działania, chociaż teraz nasza pomoc przybiera inne formy niż na początku. Teraz polega na pomocy w odnalezieniu się w nowym miejscu, na znalezieniu pracy, na integracji z lokalną społecznością. Dziękuję za wsparcie Stowarzyszeniu Miast Francuskich i przekazanie 60 tys. euro na wspólny program pomocowy „Aktywizacja i integracja min. 5 kobiet z Ukrainy” – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Wspólny projekt Miasta Rzeszowa i CITÉS UNIES FRANCE odpowiada na najbardziej palące problemy związane z zatrudnieniem i znajomością języka polskiego wśród uchodźców z Ukrainy. Po wybuchu konfliktu w Ukrainie znaczna liczba osób uciekających przed działaniami wojennymi znalazła się w Rzeszowie. Część z nich słabo zna język polski i nie podejmuje zatrudnienia. – Przez Rzeszów przewinęło się kilkaset tysięcy osób uciekających przed wojną. Kilkadziesiąt tysięcy zostało tutaj. To, w jaki sposób im pomogliśmy nie byłoby możliwe bez wsparcia mieszkańców oraz firm i organizacji, zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych. Słowa podziękowania należą się wszystkim za dotychczasową pomoc, ale także za to, że teraz możemy ogłosić konkurs na wsparcie kobiet z Ukrainy, mieszkających w naszym mieściemówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Przedsięwzięcie ma charakter uzupełniający w stosunku do innych działań prowadzonych na rzecz uchodźców w Rzeszowie. Wsparcie aktywizacyjne umożliwi podjęcie zatrudnienia i pozyskanie środków na zabezpieczenie potrzeb bytowych w trudnym okresie.

Środki finansowe, które zostały przekazane przez CITÉS UNIES FRANCE przeznaczone są na realizację wsparcia psychologicznego, doradztwa zawodowego, kursów zawodowych, kursu języka polskiego oraz wsparcia towarzyszącego w postaci zapewnienia opieki nad osobami zależnym w czasie zajęć. Zapraszamy do udziału w konkursie organizacje pozarządowe, które świadczą tego typu pomoc – mówi Andrzej Burnat, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Projekt jest skierowany do 25 kobiet z Ukrainy, które z powodu wojny przyjechały do Rzeszowa. Są to kobiety w wieku produkcyjnym (18- 60 lat), opiekujące się osobą/osobami zależnymi, tj. dziećmi lub starszym członkiem rodziny. Dzisiaj startuje otwarty konkurs ofert w zakresie działalności na rzecz integracji cudzoziemców a realizacja zadania zostanie zlecona organizacji pozarządowej, która w tym konkursie zwycięży. Spotkanie informacyjne dot. ogłoszonego konkursu odbędzie się 13 lutego 2023 r. w Centrum Innowacji Miejskich- Urban Lab, ul. 3 maja 13 (piętro 1) o godz. 10.00.

fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

07-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)