REKLAMA

SANOK. Gniazda szerszeni przy popularnej ścieżce rowerowej (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Otrzymaliśmy wiadomość od mieszkanki Sanoka, która zauważyła gniazda szerszeni zlokalizowane przy budkach dla ptaków obok popularnej ścieżki rowerowej na Sosenkach. – Naliczyłam cztery budki, w których znajdują się gniazda szerszeni. Obawiam się, że mogą one użądlić przechodniów – mówi nam Czytelniczka eSanok.pl.

Mowa konkretnie o fragmencie ścieżki rowerowej przy Komendzie Powiatowej Policji w Sanoku. To popularny trakt rowerowy i pieszy, z którego w lecie korzysta wielu mieszkańców.

Podczas ostatniego spaceru naliczyłam cztery budki dla ptaków, w których zagnieździły się szerszenie. Uważam, że powinno się je zlikwidować, ponieważ te groźne owady mogą wkrótce kogoś użądlić – zaznacza internautka.

Szerszeń europejski, nazywany również szerszeniem groźnym lub po prostu szerszeniem, to gatunek owada z rodziny osowatych, z grupy żądłówek, największy z osowatych występujących w Europie Środkowej, pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Jest gatunkiem typowym rodzaju Vespa. Żywi się owocami, owadami (także tymi uznawanymi przez człowieka za szkodniki) i sokami drzew. Jego użądlenie może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych.


zdjęcia (2) nadesłane

W tym roku, zwłaszcza w sierpniu, wielu mieszkańców zwraca uwagę na ich zdaniem zwiększoną liczbę szerszeni oraz os.

To naturalne zjawisko, wynikające z cyklu rozrodczego owadów. Wiosną, a także na początku lata osy składają jaja i ich pilnują. Dlatego ich aktywność jest ograniczona. W sierpniu, gdy kończy się lato, a natura coraz bardziej sygnalizuje nadejście jesieni, osy wylatują z gniazd i szukają pożywienia, a ich głównym celem są węglowodany. To z tego powodu, gdy na zewnątrz zostawimy coś słodkiego, niemal natychmiast pojawia się tam mnóstwo os. Szczególnym powodzeniem cieszą się owoce, resztki jedzenia i właśnie słodycze.

Specjaliści sygnalizują też, że za zwiększoną liczebność i aktywność os, mogą odpowiadać zmiany klimatu.

W publikacji serwisu Onet Zielony, prof. Stanisław Czachorowski (ekolog, hydrobiolog i entomolog) zaznaczył:

Wzrost średnich temperatur, łagodniejsze zimy oraz wydłużenie sezonu wegetacyjnego stwarzają dogodne warunki do życia i rozmnażania się tych owadów. Zmiany te wpływają na skrócenie okresu hibernacji os i przyspieszenie ich cyklu życiowego, co prowadzi do większej liczby kolonii. Dni są coraz cieplejsze, rosną średnie roczne temperatury, a co za tym idzie i os wkrótce może być jeszcze więcej. W styczniu tego roku zauważano osy, których gniazdo funkcjonowało, a to nienormalne, ponieważ ich cykl rozrodczy powinien skończyć się jesienią. Obecna sytuacja to ogromne wyzwanie dla świata nauki, ale również dla władz miasta.

źródło: Red., Onet Zielony, Wikimedia Commons

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szokująca relacja z bieszczadzkich domków. Pluskwy, pogryzienia, dezynfekcja (ZDJĘCIA)

źródło: media społecznościowe


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

29-08-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)