REKLAMA

Stabilizatory i ortezy – jak wspomóc nasze stawy?

Na skutek urazu, częstej aktywności albo podeszłego wieku, nasze stawy, mięśnie i więzadła zmieniają swoją strukturę, ulegając częstszym kontuzjom. Oprócz podejmowanego leczenia i rehabilitacji, jedną z najczęściej stosowanych metod jest ta, opierająca się na założeniu ortezy (lub inaczej stabilizatora).

Jej zadaniem jest ustabilizowanie kontuzjowanego stawu (np. kolanowego lub łokciowego), unieruchamiając go częściowo i pozwalając na stopniowe odbudowanie. Konstrukcja jest doskonałą alternatywą dla gipsowej łuski, która jest dużo twardsza i mniej komfortowa dla pacjenta.

W jaki sposób orteza wpływa na nasze stawy i jakie stabilizatory wybrać na powstały uraz?

O stawach słów kilka

Aby zrozumieć intencje powstawania ortez, należy poznać stawy i więzadła, ulokowane w naszym organizmie. Te pierwsze pełnią rolę ruchomych połączeń między składnikami szkieletu, dzięki czemu ten jest jest bardziej elastyczny i sprawniejszy w zakresie ruchu. Największym problemem stawów jest ich podatność na tarcie, dlatego powierzchnie stawowe kości pokrywane są tzw. chrząstką szklistą, odporną na ścieranie.

Wiązadła są pasmami tkanki łącznej, wspomagając i wzmacniając połączenia stawowe. Ich włóknista i delikatna forma podatna jest na uszkodzenia – co z pewnością odczuli aktywni sportowcy. Ich nieelastyczność doprowadza nie tylko do zrywania, ale także do pękania i rozciągania. W naszym organizmie znajdziemy wiele więzadeł – np. krzyżowe czy biodrowo-udowe, które podtrzymują nawzajem swoją strukturę.

Po zerwaniu więzadeł lub urazie stawów, lekarze i rehabilitanci zalecają noszenie stabilizatorów i ortez (https://www.pomocedlaseniora.pl/93-stabilizatory-i-ortezy).

Dlaczego orteza?

Orteza powstała z myślą o stawach, więzadłach, mięśniach i łękotkach, które nierzadko potrzebują odciążenia. Ich celem jest pomóc pacjentowi w szybszym powrocie do zdrowia, wspomagając tym samym proces rehabilitacji czy leczenia, np. powypadkowego. Obecnie mamy dostęp do wielu, różnorodnych ortez, które zakłada się przy zwichnięciach, stłuczeniach i złamaniach.

Najpopularniejsza jest orteza na kolano (https://www.pomocedlaseniora.pl/1233-kolano), ale w ofertach znajdziemy także ortezy odcinka szyjnego (https://www.pomocedlaseniora.pl/1239-szyja), ortezy tułowia (https://www.pomocedlaseniora.pl/1238-prostotrzymacze-i-ortezy-tulowia), stawu barkowego, stawu łokciowego czy skokowego. Popularność tego pierwszego wynika z faktu, iż stawy kolanowe są szczególnie podatne na zerwania i uszkodzenia – zwłaszcza wśród osób starszych, osób z nadwagą oraz osób prowadzących aktywny tryb życia. Kolano, będące złożonym stawem o zawiasowej budowie, narażone jest na kontuzje o różnym podłożu. Jego elastyczność i jednoczesna odporność poddawana jest codziennej pracy, dlatego warto posiadać taką ortezę w swojej domowej apteczce.

Jakie stabilizatory wybrać?

Wybierając odpowiednią ortezę najważniejsze jest scharakteryzowanie rodzaju urazu. Istotne jest uświadomienie sobie, czy stabilizator ma pomóc w podejmowanej aktywności fizycznej, czy jego główną funkcją jest odciążenie stawu, który został nadwyrężony na skutek np. urazu. Orteza pełniąca rolę lecznicą, profilaktyczną lub korekcyjną, powinna być noszona w nieco inny sposób i w odmiennych okolicznościach. Determinująca jest też waga pacjenta i poziom uszkodzenia stawu, dlatego w przypadku wątpliwości warto skonsultować swoją decyzję z lekarzem. To on podpowie ci, czy warto zdecydować się na któryś, z poniższych rodzajów:

  • stabilizatory sztywny,
  • stabilizatory półsztywny
  • stabilizatory elastyczny.

Oczywistym jest, że zupełnie inaczej wyglądają ortezy dedykowane stopom (https://www.pomocedlaseniora.pl/1234-stopa), łokciom (https://www.pomocedlaseniora.pl/1237-lokiec) czy nadgarstkom (https://www.pomocedlaseniora.pl/1235-dlon-i-nadgarstek). Każda z nich zbudowana jest w inny sposób, każda wspiera stawy w innym obszarze i każdą znajdziesz w specjalistycznym sklepie. W tym celu odwiedź stronę WWW.

Pamiętaj, że źle dobrany stabilizator nie tylko nie spełni swojej roli, ale także może pogłębić powstały uraz. Zaciągnij więc opinii lekarza i upewnij się, że kupowany produkt posiada odpowiednie certyfikaty oraz pożądane przez ciebie właściwości.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

01-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)