REKLAMA

TYCZYN. Ogromne zainteresowanie mieszkańców Pałacem Wodzickich (VIDEO, ZDJĘCIA)

TYCZYN. Ogromne zainteresowanie mieszkańców Pałacem Wodzickich (VIDEO, ZDJĘCIA)

TYCZYN / PODKARPACIE. W dniu 11 sierpnia 2024 r. zorganizowano dzień otwarty Zespołu Szkół w Tyczynie, który połączony był ze zwiedzaniem obiektu. Pałac Wodzickich w Tyczynie jest niekwestionowaną perełką architektoniczną powiatu rzeszowskiego i Podkarpacia. Ze względu na swoje walory architektoniczno-krajobrazowe bywa też miejscem plenerów fotograficznych i filmowych. Zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego pałacu okazało się strzałem w dziesiątkę, bo obiekt ten choć jest siedzibą placówki oświatowej, to kryje w sobie wiele historycznych ciekawostek, o których opowiadała pasjonatka lokalnej historii, występująca w roli przewodnika, Pani Zofia Domino z Towarzystwa Miłośników Ziemi Tyczyńskiej. 

Pilotażowe zwiedzanie obiektu cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród miejscowych, jak też przyjezdnych. Dlatego odbywało się w dwóch turach. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego: Krzysztof Jarosz Starosta Rzeszowski, Jerzy Bednarz Wicestarosta Rzeszowski, Janusz Błotnicki Burmistrz Tyczyna. Gości powitała Pani Dorota Tarańska-Klęsk Dyrektor Zespołu Szkół w Tyczynie. Podczas zwiedzania obiektu można było natknąć się także na gościa specjalnego – „Białą Damę”, która skradła uwagę wszystkich zwiedzających. To duch kobiety w białej sukni, którą według legendy jest Jadwiga z Zamoyskich Wodzicka. Z pałacem tym, jak i jego dawnymi właścicielami związanych jest wiele ciekawych informacji oraz faktów, do poznania których serdecznie zachęcamy przy kolejnej takiej okazji. To historie zarówno wzniosłe i pełne miłości Ojczyzny ale często niestety także tragiczne.

Dzień dzisiejszy pałacu

Pałac jest siedzibą Zespołu Szkół w Tyczynie – placówki oświatowej pozostającej w gestii Powiatu Rzeszowskiego. To szkoła, która z sukcesem łączy blisko 80-letnią tradycję i wartości patriotyczne z nowoczesnością.

W ostatnim czasie, za około 20 milionów złotych, Powiat Rzeszowski dokonał znaczącej rozbudowy pałacu, co znacząco podniosło jego atrakcyjność zarówno jako zabytkowego obiektu, jak też placówki oświatowej. Szkoła została rozbudowana o łącznik z przeznaczeniem na internat szkolny, salę gimnastyczną z zapleczem szatniowo-socjalnym. Została wybudowana także scena widowiskowa z widownią plenerową. W 2023 roku szkoła wzbogaciła się także o strzelnicę wirtualną.

Zespół Szkół w Tyczynie oferuje szeroką i nowoczesną bazę edukacyjną oraz kształcenie w klasach: policyjnej, psychologia w służbach mundurowych, informatycznej-cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo publiczne oraz w klasie sportowej – piłka nożna. Klasa policyjna prowadzona jest we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Szkoła angażuje się w liczne projekty, jak np. „Klasa penitencjarna” (we współpracy z Zakładem Karnym w Rzeszowie), „WSPiA dla praworządności” (wspólnie z WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa), „Podkarpacka Szkoła Wolności i Tolerancji”, „Od Alp po Karpaty”.

Rezydencja z czasów Wodzickich

Zespół pałacowo – parkowy w Tyczynie zbudowany został w latach 1862 – 1869 przez hr. Ludwika Wodzickiego. Pałac był siedzibą jednego z najwybitniejszych galicyjskich działaczy politycznych – Marszałka Sejmu Krajowego Galicji – hrabiego Ludwika Wodzickiego. W 1881 r. dobudowano do niego, od strony północnej, pawilon gościnny, a w 1982 r. oficynę połączoną z pawilonem. Dokonano także przebudowy pałacu. Przy północnej elewacji znajdował się niegdyś taras, natomiast pomiędzy pałacem, pawilonem a oficyną mieściła się oranżeria z wewnętrzną studnią, zdobioną na narożnikach metalowymi elementami dekoracyjnymi w postaci agaw w donicach (po II Wojnie Światowej uległa całkowitemu zniszczeniu i została rozebrana). Zachowany do dzisiaj wystrój zewnętrzny pałacu z końca XIX w. łączy wiele wcześniejszych stylów architektonicznych. Zachował się, m.in. portyk na frontowej ścianie oraz wieże z loggią pośrodku ściany południowej. W parku krajobrazowym występują okazy rzadko spotykanych drzew. Zarówno pałac, jak i otaczający go park o powierzchni 11,8 ha objęty jest ochroną konserwatorską. Obiekty te wpisano do rejestru zabytków w 1968 r.

źródło: Powiat Rzeszowski

zdj. Powiat Rzeszowski

video. red

 

13-08-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)