REKLAMA

WYWIAD Z WICEPREZYDENT RZESZOWA, JOLANTĄ KAŹMIERCZAK!

WYWIAD Z WICEPREZYDENT RZESZOWA, JOLANTĄ KAŹMIERCZAK!

WYWIAD Z WICEPREZYDENT RZESZOWA, JOLANTĄ KAŹMIERCZAK!

O budowie sądu okręgowego, ocaleniu kina Zorza, skróceniu kolejek oczekiwania na mieszkanie komunalne, Pomniku Walk Rewolucyjnych i szeregu innych ważnych kwestii z Jolantą Kaźmierczak, zastępcą prezydenta Miasta Rzeszowa rozmawia Blanka Szlachcińska-Moraniec, redaktor naczelna portalu Rzeszów24.

Miasto ocali kino Zorza i nie tylko

Jesteśmy na końcówce uzgadniania wykupu kamienicy, w której znajduje się kino Zorza przy ul. 3 Maja. Dostaliśmy informację, że właściciel chce sprzedać nieruchomość. My mając na uwadze troskę i kultowość kina dla rzeszowian, doszliśmy do wniosku, jako cały zarząd miasta, że należy to kino uratować z zachowaniem dotychczasowej funkcji. Jesteśmy na końcówce uzgodnień. Być może po świętach uda się podpisać już akt notarialny – mówi Jolanta Kaźmierczak.

Miasto planuje również wykupić kamienicę przy ul. 3 Maja, tej w której znajduje się aktualnie Urban Lab. Władze miasta zamienią tę kamienicę za lokale, które Społem (aktualny właściciel kamienicy), wynajmuje od miasta m.in. lokal przy ul. Hetmańskiej i dawne delikatesy przy ul. Dąbrowskiego.

To są takie duże nieruchomości, którymi się zajmujemy aktualnie. W ubiegłym roku skorzystaliśmy z pierwokupu działki na os. Miłocin. Wójt Głogowa Małopolskiego chciał tą działkę sprzedać deweloperowi, ale my mogliśmy skorzystać z parawa pierwokupu. Obecnie mieszkańcy zgłosili, żeby tam w ramach RBO zbudować boisko i plac zabaw – mówi wiceprezydent.

Rada  Miasta (2)

grafika poglądowa

Rzeszów stawia na czyste powietrze

Wśród szeregu działań prowadzonych przez miasto, które mają na celu zadbać o powietrze, mniejsze zużycie energii są takie działania, jak badanie regularne jakości powietrza.

Obecnie 58 czujników bada jakość powietrza, w tym 10 ekosłupków zamontowanych przy szkołach na terenach przyłączonych. – Tam są domki jednorodzinne. Ekosłupki zamontowaliśmy edukacyjnie, żeby młodzież, dzieci, rodzice widzieli, jaki wpływ ma to, czym palą w kominkach, na jakość powietrza. Weszliśmy też w 3 programy, które mają zachęcić do wymiany swoich kotłów na ekologiczne – mówi Jolanta Kaźmierczak.

Mieszkańcy mogą korzystać m.in. z programu Czyste Powietrze, który zapewnia dość duże dofinansowanie, nawet do 135 tys. zł. Kolejny program Ciepłe Mieszkanie polega na wymianie źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych, a są jeszcze takie, w których pali się węglem w piecach. Można wykonać całą instalację ogrzewania, a nawet wymienić okna. Ostatni program kierowany do najuboższych Stop Smog, jest kierowany do osób, które same nie są w stanie poradzić sobie z inwestycją. To o tyle trudny program, że gmina staje się inwestorem na nieruchomości prywatnej.  

Skrócił się czas oczekiwania na mieszkania

– Prawie 70 proc. osób, które do mnie przychodzą, to osoby pytające o mieszkania, bo tą kwestią również się zajmuję – mówi Kaźmierczak.Oczekujących na mieszkania w Rzeszowie jest ok. 500 osób. W tym są osoby po eksmicji, dzieci z domów dziecka czy osoby oczekujące na mieszkanie komunalne i tych ostatnich jest ponad 200.

Jeszcze kilka lat temu ten okres oczekiwania na mieszkanie wynosił 15 lat. Miasto zablokowało jednak możliwość wykupu mieszkań komunalnych przez najemców z 80 proc. bonifikatą.

Zadaniem gminy jest zapewnić lokale komunalne dla mieszkańców. Dzięki tej decyzji zaczęło nam się więcej lokali zwalniać, więc ta kolejka osób oczekujących nam momentalnie idzie do góry – mówi Kaźmierczak.

Miasto przystępuje również do inicjatywy Simy Podkarpacie i przy ul. Wołyńskiej chce wybudować nowe mieszkania. Jest to w trakcie uzgodnień. Tam może powstać ok. 850 mieszkań. Miasto czeka jeszcze na decyzję Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Pomnik jest symbolem Rzeszowa

Chcemy przejąć pomnik, naprawić i odrestaurować, żeby służył mieszkańcom, a jednocześnie chcemy przekazać mieszkańcom wiedzę i na tablicy w okolicy pomnika, napisać jego trudną historię – mówi wiceprezydent.

Z takim stanowiskiem nie zgadzają się jednak oo.Bernardyni.

Byliśmy z panem prezydentem na spotkaniu, które zorganizował ojciec gwardian klasztoru Bernardynów. Tam wybrzmiało stanowisko IPN i stanowisko środowisk, które uważają, że pomnik należy wyburzyć. Pan prezydent przedstawił stanowisko, że wolą mieszkańców jest przejęcie przez miasto pomnika i zachowanie go – dodaje. – Mówiłam, że ten pomnik mieszkańcom nie kojarzy się wcale z komunizmem, a prezydent Szlachta go zdekomunizował, gdyż na szczycie zawiesił herb Rzeszowa – zaznacza Kaźmierczak.

Ostatnio wpływają do nas pisma za obroną pomnika. Środowiska związane z Solidarnością chcą zainicjować debatę ws. pomnika, otwartą w szerszym kręgu, by mieszkańcy mogli się wypowiedzieć.

Miasto wystąpiło oficjalnie z pismem by Bernardyni pomnik przekazali. Tym bardziej, że jest konieczność odrestaurowania pomnika, zabezpieczenia rzeźb.

Więcej o pomniku TUTAJ: 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

WYWIAD Z KONRADEM FIJOŁKIEM, PREZYDENTEM MIASTA RZESZOWA

https://rzeszow24.pl/wywiad-z-konradem-fijolkiem-prezydentem-miasta-rzeszowa-00r3bsm-1397/

333019859_1431309551006793_3909771426592486837_n (1)

grafika poglądowa

 

05-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)