REKLAMA

10 działań antykryzysowych dla firm. Premier: Najlepsza odpowiedź na pandemię (WIDEO)

10 działań antykryzysowych dla firm. Premier: Najlepsza odpowiedź na pandemię (WIDEO)

POLSKA. Rząd chce kontynuować pomoc dla przedsiębiorców, którzy są dotknięci kryzysem wywołanym przez COVID-19. Tak, jak na wiosnę, celem jest ratowanie firm i ochrona Polaków przed bezrobociem. W piątek premier Matuesz Morawicki przedstawił 10 działań antykryzysowych, jakie mają wspomóc polskie firmy.

EmI6R_yWMAEjsQe

Foto: Adam Guz / KPRM

Mamy do czynienia niewątpliwie z jednym z największych kryzysów w ostatnich dziesięcioleciach. Ostatnie prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że z tego kryzysu Polska ma szansę wyjść lepiej, niż większość krajów Unii Europejskiej (…) Wspólna polityka finansowa i dobra polityka gospodarcza może być wraz z właściwym zachowaniem po stronie społeczeństwa najlepszą odpowiedzią na pandemię tu i teraz. Od tego będzie zależało nie tylko nasze zdrowie i życie, ale też stan gospodarki – mówił podczas piątkowej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.

Premier wspominał równiez o tym, że najnowsze prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej przewidują dla Polski łagodny spadek PKB na tle pozostałych państw UE. Według szacunków, Polska znajdzie się na 4. miejscu wśród unijnych krajów, z wynikiem -3,6 % PKB. Dla przykładu, PKB Niemiec ma wynieść ponad -5 % PKB, a Hiszpanii ponad -12 % PKB.

Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa. Ostatnie dane Eurostatu pokazywały, że sprzedaż detaliczna zwiększała się. Po tym dynamicznym odbiciu w 3 kwartale, znajdujemy się teraz znowu w trudnej sytuacji. (…) Dla mnie kluczowa jest ochrona miejsc pracy. Obroniliśmy 5 mln miejsc pracy w ostatnich miesiącach. Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa to łącznie około 150 mld zł, a na walkę z COVID-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł – wyliczał Mateusz Morawiecki.

Wsparcie opracowane i przedstawione przez rząd polegać będzie na długoterminowych pożyczkach, dofinansowaniu do zatrudnienia, przedłużeniu postojowego, czy zwolnieniu ze składek na ZUS.

10 działań antykryzysowych rządu

  1. Dofinansowanie kosztów stałych dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP)
  • Subwencje w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych. Warunkiem będzie spadek przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.
  • Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
  • Planowany termin: do połowy grudnia. Planowany start: styczeń 2021 r.
  1. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju
  • Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Warunkiem będzie skumulowany spadek przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.
  • Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
  • Planowany termin umorzenia: I połowa 2021 r.
  1. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)
  • Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych – z obecnego: marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r. Wdrożymy także szybką ścieżkę dla dużych MŚP.
  • Rozwiązanie przeznaczone jest dla dużych firm oraz dużych MŚP i obejmuje wszystkie branże.
  • Planowany termin: do połowy grudnia.
  1. Pożyczki długoterminowe z gwarancją
  • Gwarancje de minimis dla sektora małych i średnich przedsiębiostw oraz gwarancje płynnościowe dla dużych firm. Z Komisją Europejską będą konsultowane możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami.
  • Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi, a także dla wszystkich branż.
  1. Dofinansowanie do zatrudnienia
  • Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.
  • Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
  1. Przedłużenie postojowego
  • Przedłużenie wypłat postojowego dla branż objętych restrykcjami.
  1. Zwolnienie ze składek na ZUS
  • Przedłużenie zwolnienia ze składek na ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami.
  1. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach „Dotacji na biznes”
  • Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia. Dofinansowanie dotyczyć będzie nie tylko nowej działalności, ale także zmiany jej aktualnego zakresu.
  • Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
  1. Polityka drugiej szansy
  • Agencja Rozwoju Przemysłu będzie dofinansowywała koszty związane z restrukturyzacją przedsiębiorstw.
  • Rozwiązanie przeznaczone dla firm w restrukturyzacji.
  1. Dofinansowanie leasingu
  • Agencja Rozwoju Przemysłu będzie pokrywała koszty leasingu. Rozwiązanie przeznaczone dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

Ta strategia, którą dzisiaj prezentujemy, jest wzbogacona o wiele nowych elementów i będziemy działać szybko i zdecydowanie. Proszę Senat o bardzo szybkie procedowanie tych rozwiązań, które będą wymagały legislacji. Użyjemy wszystkich naszył sił i środków, żeby pomóc przedsiębiorcom, żeby chronić miejsca pracy. Dzisiaj musimy ograniczyć naszą mobilność. Przepraszam wszystkich za niedogodności i trudy. Pomagajmy innym, tym starszym i tym słabszym – zaapelował szef rządu.

Źródło: gov.pl, KPRM / Twitter

06-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)