REKLAMA

100. rocznica zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej – okoliczne wydarzenia

W związku z 100. rocznicą zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej i zwycięstwa w wojnie z bolszewikami 1919-1921 roku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza do udziału w przedsięwzięciach związanych z obchodami 100. rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, które odbędą się w najbliższym tygodniu w naszym regionie.

Bitwa Warszawska roku 1920 to największe militarne zwycięstwo Polski od czasów wiktorii wiedeńskiej w 1683 r. Sierpniowe zwycięstwo sprzed 100 lat ocaliło niepodległą Polskę oraz położyło kres planom sowietyzacji Europy Środkowej i Zachodniej. Świadomość tego była powszechna wśród kręgów wojskowych i cywilnych elit państw europejskich. Bitwę Warszawską uznano za 18. decydującą bitwę w historii świata.

Wydarzenia związane z 100. rocznicą odbędą się w :

13 sierpnia 2020

Siedliska Bogusz, gm. Brzostek, pow. Dębica – poświęcenie grobu kpt. Jana Zdziarskiego, kawalera Virtuti Militari, poległego 13 sierpnia 1920 r. w Bitwie Warszawskiej. Godz. 11.00. msza św. w kościele parafialnym w Siedliskach Bogusz. Po mszy św. przemarsz na cmentarz i poświęcenie grobu Bohatera.

14 sierpnia 2020

Łańcut – Miejski Dom Kultury. O godz. 13:00 (przy zaostrzonych rygorach epidemicznych) w czasie spotkania ze stypendystami Fundacji Jagiellońskiej oraz delegacjami młodzieżowych organizacji społecznych i pozarządowych z m.in. z Jasła, Brzozowa, Jarosławia i Nowej Sarzyny dr Piotr Szopa (naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie) wygłosi wykład poświęcony Bitwie Warszawskiej. Dr Szopa zaprezentuje także nowe wydawnictwo rzeszowskiego IPN pt. Polskie Termopile 1920 (autorzy: Piotr Chmielowiec, Jacek Magdoń, Piotr Szopa). Publikacja jest poświęcona bitwom pod Zadwórzem, Dytiatynem i Firlejówką, które w polskiej historiografii określane są jako „Polskie Termopile”. Po spotkaniu uczestnicy obejrzą film Człowiek, który zatrzymał Rosję.

Przemyśl – Cmentarz Zasanie przy ul. Bolesława Śmiałego. Godz. 16.00 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej na kwaterze żołnierzy polskich, którzy polegli w latach 1918-1920 walcząc w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Po 100 latach 79 żołnierzom przywrócone zostaną personalia i należna pamięć.

Rzeszów – godz. 16.00 – rozpoczęcie na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie akcji „Zapal znicz Bohaterowi” zainicjowanej przez Oddziałowe Biuro
Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie. W tym dniu zamierzamy odwiedzić groby żołnierzy Wojska Polskiego poległych lub zmarłych w wyniku odniesionych ran w wojnie polsko-bolszewickiej 1919–1921 (m.in. Tadeusza Dzierżyńskiego poległego 19 sierpnia 1920 r. pod Warszawą).
Chcemy zachęcić aby w tych szczególnych dniach odwiedzić groby naszych Bohaterów, które znajdują się na terenie całego województwa podkarpackiego. W tym dniu przedstawimy także listę grobów żołnierzy poległych w 1920 r., spoczywających na Podkarpaciu.
Zachęcamy także do samodzielnego wyszukiwania grobów wojennych oraz grobów weteranów walczących w latach 1918-1920 w obronie Ojczyzny i podjęcia działań zmierzających do ich należytego utrzymania.

15 sierpnia 2020

Tuszów Narodowy pow. mielecki – godz. 10.30 msza św. kościele parafialnym w Tuszowie Narodowym. 11.30 przejście na plac im. gen. Władysława Sikorskiego i odsłonięcie oraz poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej mieszkańcom gminy Tuszów Narodowy, którzy wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Upamiętnienia i tablice zostały sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Źródło:Instytut Pamięci Narodowej

Tekst: Amelia Krupik

12-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)