REKLAMA

105 tys. złotych dla bieszczadzkiego WOPRu. „Na Solinie dwa lata bez utonięć” (ZDJĘCIA)

SOLINA / PODKARPACIE. Rozstrzygnięty został konkurs na realizację zadań z zakresu ratownictwa wodnego na Podkarpaciu w 2024 roku. Przyznane dotacje to łącznie 180 tys. zł, czyli o 20 tys. zł więcej, niż w ubiegłym roku.

Liczba turystów korzystających z wypoczynku nad wodą stale rośnie, a co za tym idzie, zapewnienie im bezpieczeństwa jest coraz bardziej kosztowne. Dlatego podjęłam decyzję o zwiększeniu kwoty na zapewnienie bezpieczeństwa w tym roku – podczas piątkowej konferencji prasowej mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Konkurs na realizację zadań z zakresu ratownictwa wodnego ogłoszony został 29 kwietnia. Adresowany był do organizacji pozarządowych uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego. Zgłosiły się do niego trzy WOPR-y: bieszczadzkie z siedzibą w Krośnie, które będzie dbać o bezpieczeństwo na Jeziorze Solińskim, rejonowe z siedzibą w Tarnobrzegu, które odpowiada m.in. za Jezioro Tarnobrzeskie oraz rzeszowskie, które zadba o bezpieczeństwo plażowiczów w rejonie zalewu rzeszowskiego.

Decydując o podziale pieniędzy braliśmy pod uwagę przede wszystkim: liczbę osób wypoczywających na danym obszarze, długość linii brzegowej przewidzianej do zabezpieczenia przez WOPR, a także liczbę jednostek pływających na akwenach danego obszaru – mówiła wojewoda podkarpacki. – Dotacje, które przyznałam wyniosą: 105 tys. zł dla bieszczadzkiego WOPR, 55 tys. zł dla tarnobrzeskiego WOPR i 20 tys. zł dla WOPR w Rzeszowie. Łącznie to 180 tys. zł, czyli o 20 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.

Najważniejszym przedsięwzięciem przewidzianym do finansowania z tych dotacji będzie zapewnienie dyżurnej służby ratowniczej i patrolowej na obszarach wodnych, zwłaszcza w okresie letniego wypoczynku, a także utrzymanie ciągłości funkcjonowania dyżurnych stacji ratowniczych nad wodą.

Wojewoda podkreślała, że działania mające na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa nad wodą przynoszą oczekiwane efekty. Najlepiej świadczą o tym statystyki dotyczące wszystkich akwenów na Podkarpaciu. Gdy w 2019 r. podczas letniego wypoczynku w regionie utonęło aż 16 osób, w kolejnych latach liczba utonięć wyraźnie spadła. W 2020 r. było 8 utonięć, w 2021 r. – 6, w 2022 r. – 7 a w 2023 r. – 6.

Tegoroczny sezon na Jeziorze Solińskim już się rozpoczął. Podczas ostatnich dwóch weekendów widzieliśmy wzmożony ruch turystów. Już mieliśmy pierwsze akcje ratownicze – mówił Artur Szymański, prezes zarządu Bieszczadzkiego WOPR.

Przyznał, że faktycznie ruch turystyczny z roku na rok jest coraz większy, a dodatkowo pojawiło się dużo sprzętu pływającego.

Przez ostatnie dwa lata na Jeziorze Solińskim na szczęście nie było żadnego przypadku utonięcia. Myślę, że to zasługa wszystkich służb ratowniczych, które tu pracują – podkreślał prezes Artur Szymański.

Mateusz Bajer, prezes zarządu rejonowego WOPR w Tarnobrzegu dodał, że i na Jeziorze Tarnobrzeskim nie zanotowali utonięć. W minionym roku z wypoczynku w tym miejscu skorzystało ok. 250 tys. osób. – Otrzymane pieniądze pomogą w utrzymaniu naszych całodobowych dyżurów do końca wakacji – mówił.

Łukasz Iskrzycki, prezes zarządu rzeszowskiego WOPR także dziękował za wsparcie: – Na pewno te środki pomogą nam w całodobowych dyżurach, które pełnimy 365 dni w roku, 24 godziny na dobę.

źródło: materiały nadesłane

07-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)