REKLAMA

15 mln zł na nowe żłobki w Rzeszowie

RZESZÓW. Z dotacji, którą Rzeszów otrzymał z rządowego Programu Maluch+ dofinansowana zostanie budowa żłobków na dwóch osiedlach: Drabinianka i Budziwój.

Podpisanie umów dotyczących przyznania miastu dofinansowania budowy żłobków odbyło się w piątek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

– Bardzo dziękujemy za to wsparcie i cieszę się, że już następnego dnia po odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Programu Odbudowy Rzeszów otrzymuje tak znaczącą dotację. Jestem tym bardziej szczęśliwy, że jesteśmy miastem, w którym ciągle przybywa młodych ludzi, a co za tym idzie, żłobki, przedszkola i szkoły są bardzo potrzebne – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Program Maluch+” funkcjonuje od 2011 roku. Jego celem jest wsparcie tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Wsparciem objęte są żłobki publiczne i niepubliczne, kluby dziecięce, a także dzienni opiekunowie.

zlobek1

– Na Podkarpaciu w latach 2011 – 2021 wydaliśmy na realizację programu ponad 84 mln zł. Ponad 90 procent placówek utworzonych przy wsparciu z tego budżetu funkcjonuje do dziś. Pomimo tego w naszym regionie nadal występują „białe plamy”, w których likwidacji ma pomóc kolejna edycja Malucha+ – mówiła Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.

Program Maluch+ 2022-2029, po raz pierwszy jest finansowany z pieniędzy unijnych. Środki dofinansowania mogą pochodzić z dwóch źródeł: KPO (Krajowy Plan Odbudowy) i FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego). W pierwszym naborze tej edycji Programu – od stycznia do maja 2023 roku – wzięło udział łącznie 85 gmin i 38 podmiotów niepublicznych. Podpisano 56 umów o łącznej wartości 70,58 mln zł. Obecnie trwa etap podpisywania ostatnich umów z pierwszego naboru w zakresie tworzenia nowych miejsc, natomiast od marca/kwietnia podpisywane będą pierwsze umowy na zapewnienie ich funkcjonowania, co pozwoli na obniżenie opłat rodziców za pobyt dzieci w placówkach niepublicznych.

– Podpisaliśmy 56 umów o łącznej wartości ponad 70 mln zł. Dziś parafujemy umowę na dofinansowanie dwóch zadań miasta Rzeszów. Kwota dofinansowania to 15 mln zł – poinformowała Teresa Kubas-Hul.

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa.

02-03-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)