REKLAMA

15 mln złotych na wsparcie sanockiego SORu! (VIDEO, ZDJĘCIA)

15 mln złotych na wsparcie sanockiego SORu! (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Blisko 15 mln złotych zostanie przekazane w ramach wsparcia dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Sanoku. To efekt działań rządu, który za pośrednictwem Funduszu Medycznego postanowił zabezpieczyć kwotę 1,5 mld złotych i dofinansować łącznie 152 projekty. Podobne kwoty trafiły również do szpitala w Brzozowie i w Lesku. Więcej w naszym materiale VIDEO.

Do 1,5 mld zł zostaną zwiększone środki finansowe przeznaczone na wsparcie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, w ramach Funduszu Medycznego.

Do konkursu przystąpiło 207 wnioskodawców, z czego wybrano 152 projekty.

Te środki finansowe to konkretne wsparcie na modernizację, przebudowę i doposażenie SOR oraz pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR – mówi minister zdrowia Katarzyna Sójka i przekonuje: – Dzięki tym inwestycjom pacjenci już wkrótce odczują znaczną poprawę jakości leczenia, bezpieczeństwa i komfortu. Na SOR-ach sprzęt diagnostyczny i aparatura wspomagająca funkcje życiowe pacjenta są użytkowane przez całą dobę – często bez jakiejkolwiek przerwy, stąd szybko się eksploatują. Dlatego te środki z Funduszu Medycznego w dużej mierze przeznaczone będą na nowoczesną i łatwą w użytkowaniu aparaturę. Trafią także na sprzęt przyspieszający diagnostykę, która skróci powrót do zdrowia, a często uratuje życie.

Minister Piotr Ćwik, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, stwierdza, że dzisiejsza informacja, to nowa odsłona ustawy o Funduszu Medycznym. – To dobra wiadomości dla dyrektorów, pracowników SOR, ale przede wszystkim dla Polek i Polaków. Historycznie duże środki finansowe trafią na remonty i modernizację oddziałów ratunkowych – podsumowuje.

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak dodaje: – To kolejny kamień milowy w dofinansowaniu sektora ochrony zdrowia i jednocześnie pierwszy rozstrzygnięty konkurs ze środków subfunudszu modernizacji podmiotów leczniczych dedykowany wsparciu szpitalnych oddziałów ratunkowych w zakresie przebudowy i doposażenia. Na wszystkie 243 SOR-y aż 207 złożyło wnioski o wartości 2,6 mld zł, czyli aż 85% dyrektorów placówek widziało konieczność pozyskania dodatkowych środków na ten obszar. Tak duże potrzeby w tym newralgicznym obszarze zaskutkowały podjęciem strategicznej decyzji o objęciu finansowaniem aż 152 wniosków czyli niemal 2/3 wszystkich SOR-ów w Polsce. Było to możliwe dzięki działaniu Ministra Zdrowia, który po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Funduszu Medycznego, zdecydował o zwiększeniu pierwotnie przeznaczonej na konkurs kwoty z 750 mln zł do niemal 1,5 mld zł.

– Bardzo się cieszę, że udało się sfinalizować kolejny konkurs i że wszystkie cztery subfundusze w ramach Funduszu Medycznego są aktywne. Z każdego został ogłoszony co najmniej jednej konkurs. To pozwoliło wprowadzić ogromny strumień środków inwestycyjnych do polskiego systemu ochrony zdrowia – mówi prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia. Pan profesor podkreśla, że: – Wszyscy mamy świadomość trudności związanych z pracą SOR-ów. To jest naprawdę bardzo trudny segment ochrony zdrowia na świecie, nie tylko w Polsce. Dlatego bardzo ważne jest by w niego inwestować. Cieszy mnie to, że mamy szanse na poprawę, a pacjenci dzięki tym środkom będą lepiej, szybciej i sprawniej obsługiwani i będą mieli dostęp do nowocześniejszej, bardziej dokładnej diagnostyki.

Konkurs został ogłoszony 27 stycznia 2023 r. z Funduszu Medycznego na dofinansowanie infrastruktury ratownictwa medycznego w ramach Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych.

Maksymalna wartość dofinansowania jednego wniosku to 15 mln zł, a minimalna – 2 mln zł. Termin realizacji inwestycji to koniec 2025 roku.

opis, foto 0-8: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej


22-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)