REKLAMA

4 mln zł na Bieszczadzkie Centrum Zdrowia

SANOK/PODKARPACIE. 4 mln zł zainwestuje SP ZOZ w Sanoku w Bieszczadzkie Centrum Zdrowia. Pod taką nazwą kryje się projekt restrukturyzacji i modernizacji szpitala.

Dorota Mękarska

Wczoraj pisaliśmy o dofinansowaniu w kwocie 4 mln zł na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sanoku. To nie jest jedyne dofinansowanie, które powiat sanocki otrzymał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Taką samą kwotę przeznaczy na restrukturyzację i modernizację szpitala. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby zdrowotne mieszkańców, ale wynika też z konieczności integracji systemu usług medycznych na poziomie regionalnym.

Stanisław Chęć. Archiwum prywatne

– Wniosek był na ponad 10 mln zł – informuje starosta Stanisław Chęć. – Otrzymaliśmy 4 mln zł, ale jest duża szansa, że dostaniemy kolejne dofinansowanie, gdyż złożyliśmy następny wniosek.

Dofinansowanie, tak jak w poprzednim przypadku trzeba rozliczyć do końca 2022 roku.

Tu jest pustostan, będzie laboratorium

W planach jest przeniesienie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oraz alokacja zakładu analityki i zakładu mikrobiologii do pawilonu diagnostyczno-zabiegowego. Wiadomo, że kwota 4 mln zł nie zaspokoi wszystkich potrzeb. Dlatego zapadła decyzja, by w pierwszej kolejności przenieść laboratoria.

W szpitalu przy 800-lecia nad blokiem operacyjnym znajdują się pomieszczenia, które obecnie są w stanie surowym. Dzięki dofinansowaniu ta przestrzeń zostałaby zaadaptowana pod potrzeby zakładu analityki i zakładu mikrobiologii.

– Musimy tak działać, by jak najszybciej zorganizować przetarg i wpuścić tam ekipę budowlaną, gdyż jeśli nie zrealizujemy tego projektu w wyznaczonym czasie, to nikt nam dodatkowych pieniędzy nie przyzna – podkreśla Stanisław Chęć.

Grzegorz Panek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sanoku, potwierdza, że w pierwszej kolejności w szpitalu będę wykonane prace związane z przeniesieniem laboratoriów, ponieważ jest to nakaz Podkarpackiego-Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. To zadanie było w planie od 2002 roku.

Przetarg powinien odbyć się już w kwietniu br.

Grzegorz Panek. Archiwum prywatne

– W ciągu 2 miesięcy uruchomilibyśmy procedurę i do pół roku powinniśmy się z tym uporać. To nie jest tak skomplikowane zadanie jak blok operacyjny, a w tym przypadku daliśmy sobie radę w pół roku – podkreśla dyr. Panek.

Jeśli chodzi o koszty to kwota 4 mln zł powinna wystarczyć na prace budowlane, jak również zakup podstawowego wyposażenia. Wszystko okaże się jednak po przetargu.

Nowoczesna całość

Drugie zadanie jest bardziej skomplikowane, gdyż oddział anestezjologii i intensywnej terapii to oddział specjalistyczny wymagający też specjalistycznej infrastruktury. Po zakończeniu zadania będzie on spełniał wymogi wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Nowy OIT znajdzie się na miejscu starego bloku operacyjnego. Jego przebudowa to koszt około 5 mln zł. Powiat złożył wniosek opiewający na 6,5 mln zł. Jeszcze nie jest znany termin rozstrzygnięcia wniosków.

– Po zakończeniu prac blok operacyjny z centralną sterylizatornią i OIT będzie stanowił jedną nowoczesną całość – podkreśla Grzegorz Panek.

Zwolnioną przestrzeń zajmie oddział dziecięcy?

Dzięki alokacji laboratoriów w budynku szpitala zwolni się miejsce, które będzie do zagospodarowania. Jak podkreśla starosta, ta powierzchnia może być przeznaczona pod potrzeby oddziału dziecięcego.

– Są już jakieś pomysły. My dajemy pieniądze, a dyrektor SP ZOZ ma je spożytkować – zaznacza Stanisław Chęć.

– Pożyjemy, zobaczymy, jakie będą potrzeby i pieniądze – Grzegorz Panek na razie nie mówi „tak. – Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Grafika poglądowa

10-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)