REKLAMA

4 rzeczy, które powinno się wiedzieć o kredytach mieszkaniowych

Kredyty mieszkaniowe są coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród osób, które pragną zyskać swój własny kąt. Dziwić to wcale nie może, gdyż ciągły wzrost cen, który obserwujemy na rynku nieruchomości, wielu ludziom zamyka drogę bez żadnej pomocy. Nim się jednak przystąpi do działania i podjęcia tej, jakby nie patrzeć, życiowej decyzji, warto dowiedzieć się wszystkiego o tego rodzaju kredycie. Należy pamiętać, że hipoteka będzie obowiązywać przez wiele lat, niech będzie więc przemyślana i rozsądna.

Zawsze należy pamiętać, że wszelkie kredyty, w tym kredyty mieszkaniowe, przyznawane są na podstawie zdolności kredytowej. Dzisiejsza technologia pozwala nam na skorzystanie z niezawodnych narzędzi, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej. Pozwala on na przygotowanie i dowiedzenie się, czego możemy oczekiwać, a także w jakich kwotach możemy się poruszać, szukając naszego wymarzonego mieszkania. Wróćmy jednak do początku i zacznijmy od podstaw…

Podstawowa wiedza o kredycie hipotecznym

Kredyt hipoteczny udzielany jest przez bank na konkretny cel, czyli zakup mieszkania, domu lub też jego wybudowanie czy wyremontowanie, tudzież dokończenie. Jak więc łatwo się domyślić, nie są to kwoty małe, czyli i okres spłat rozłożony jest na dłuższy czas – nawet i 30 lat! Wysokość otrzymanej kwoty zależy od naszej zdolności kredytowej. Niemały wpływ będzie miał również wkład własny, który zazwyczaj będzie przez bank wymagany. Co istotne, w przypadku niewywiązywania się ze spłat kredytowych, bank po szeregu podjętych działań może w końcu zająć naszą nieruchomość w celu pokrycia kredytu. Kredyty mieszkaniowe są więc obarczone pewnym ryzykiem.

Szybkie i sprawne porównanie ofert

Każdy, kto rozpoczął poszukiwania kredytu mieszkaniowego, zdaje sobie sprawę, jak potrafi być to nużąca czynność, pochłaniająca wiele energii. Warto w takich chwilach (podobnie jak w przypadku kalkulatora zdolności kredytowej) posłużyć się dostępnymi darmowymi narzędziami. Tym właśnie jest ranking kredytów hipotecznych, który w jednym miejscu zebrał wszystkie najkorzystniejsze oferty, po wcześniejszym określeniu naszych wymagań, czyli potrzebnej nam kwoty, a także okresu spłat. Ważne, żeby zawsze zwracać uwagę na takie wartości jak prowizja kredytu, jego oprocentowanie, a także RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) – to od tych parametrów zależy finalna kwota, jaką bank na nas zarobi.

Regularność w sprawdzaniu ofert

Bank, działając jak każda inna placówka sprzedażowa, raz na jakiś czas zmienia swoje ofert. Dlatego więc warto regularnie korzystać z rankingów kredytów mieszkaniowych, zwłaszcza, jeśli nasza finalna decyzja jest rozłożona w czasie. W końcu zawsze może się pojawić jakaś oferta, która będzie korzystniejsza niż ta dotychczas przez nas preferowana. Regularność jest więc tutaj kluczowym słowem.

Rozsądna decyzja

Jak już zostało to wspomniane, kredyty mieszkaniowe są zobowiązaniem działającym przez wiele lat. Dlatego też, np, korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej, musimy być sami ze sobą szczerzy i nie zawyżać lub zaniżać jakichkolwiek wartości. Oczywiście, na przestrzeni wielu lat, kiedy działa hipoteka, ciężko jest wszystko przewidzieć, jednakże powinniśmy zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. Kredyt nie może przewyższać naszych możliwości, gdyż konsekwencje tego mogą być opłakane w skutkach.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

02-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym: