REKLAMA

500 zł mandatu za brak odblasku! To najmniejsze zmartwienie

Za nami połowa września. Coraz szybciej zapada zmrok, poranki są mgliste i pochmurne. Zarówno piesi, jak i rowerzyści, poruszając się po drodze, stają się dla kierujących mniej widoczni. Stanowi to zwiększone ryzyko wystąpienia zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego policjanci zwracają na nich szczególną uwagę. Przyczyn wypadków można upatrywać także w nieprawidłowym zachowaniu się kierujących względem pieszych, jak i samych pieszych.

Policjanci, rozmawiając z osobami pieszymi, uświadamiają im, jak bardzo ważne jest noszenie elementów odblaskowych i jak widoczność na drodze wpływa na bezpieczeństwo. Zachęcają do noszenia elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, jak wymagają tego przepisy ruchu drogowego, ale również w obszarze zabudowanym, na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Za niestosowanie się do przepisów, niechroniony uczestnik może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku. Każdy element odblaskowy wpływa na poprawę widoczności.

Pamiętajmy, że elementami odblaskowymi mogą być, przedmioty doczepiane do ubrania, opaski czy kamizelki. Ważne jest ich umieszczenie w odpowiednich miejscach – na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Grafika: SM w Myślenicach.

KWP

18-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)