REKLAMA

Powstał film o bieszczadzkim niebie pełnym gwiazd (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Takie gwiezdne niebo – tylko w Bieszczadach! To tu właśnie są doskonałe warunki do obserwacji i podziwiania gwiezdnego nieba, ze względu na niewielkie zanieczyszczenie sztucznym światłem. Już niedługo Bieszczadzki Park Narodowy zaprezentuje krótki film o znaczeniu energii słonecznej dla życia ludzi i przyrody oraz jaki wpływ ma na to zanieczyszczenie sztucznym światłem.

W Tarnawie został wykonany punkt obserwacji gwiezdnego nieba BdPN o nazwie „Ryś”. Ryś jest gwiazdozbiorem nieba północnego, któremu przypadła część nieba pozbawiona jaśniejszych gwiazd. Kto może zobaczyć wszystkie dwanaście gwiazd tego gwiazdozbioru, musi mieć oczy jak ryś i ciemne niebo nad głową – takie jak w Bieszczadach. Ten gwiazdozbiór opisał gdański astronom Jan Heweliusz w swoim dziele „Prodromus Astronomiae” (1690). Warto więc czasami oderwać swój wzrok od ziemi i spojrzeć w niebo.

Należy pamiętać, że gwiezdne niebo możemy obserwować tylko z miejsc ogólnodostępnych, bo na terenie Parku obowiązuje zakaz poruszania się na szlakach od zmierzchu do świtu. Dlaczego? Bo wiele gatunków zwierząt prowadzi nocny tryb życia, a gatunki „dzienne” noc wykorzystują dla odpoczynku. Naszym zadaniem jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszych warunków nocą do spokojnego i swobodnego przemieszczania się i żerowania oraz odpoczynku. To także ochrona turysty, gdyż nocą zaskoczone i przestraszone zwierzęta mogą być groźne.

Punkt obserwacji gwiezdnego nieba BdPN „Ryś”, z przesuwanym dachem.

 

źródło: BdPN/
Jakub Hardt i Pavol Duriś

 

17-10-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)