REKLAMA

Kiedy można wyrejestrować auto?

Obowiązujące w Polsce przepisy dają możliwość wyrejestrowania auta, ale tylko w kilku określonych sytuacjach. Jakich? Kiedy jest to możliwe i z jakimi procedurami formalnymi się wiąże? Na te i inne pytania dotyczące wyrejestrowania pojazdu odpowiadamy w poniższym artykule.

Zezłomowanie

Jedna z sytuacji, w której możliwe jest wyrejestrowanie pojazdu, to jego zezłomowanie. Polega ono na przekazaniu samochodu do stacji demontażu, po czym jej pracownicy po zakończeniu procedury są zobowiązani do udostępnienia wymaganych dokumentów potwierdzających przeprowadzenie czynności. Na ich podstawie może jest wyrejestrowanie samochodu w urzędzie, a następnie wypowiedzenie OC. W odróżnieniu od rezygnacji z polisy na podstawie art. 28 ustawy o ubezpieczeniach, o którym więcej dowiesz się po adresem https://wypowiadamoc.pl/jak-i-kiedy-mozna-wypowiedziec-oc-na-podstawie-art-28, po złomowaniu wypowiedzenie ubezpieczenia jest możliwe niezależnie od tego, ile czasu pozostało do jego wygaśnięcia.

Kradzież

Kradzież to kolejna sytuacja umożliwiająca wyrejestrowanie pojazdu, choć nie da się ukryć, że wielce nieprzyjemna i stresująca. W tym celu konieczne jest nawiązania współpracy z policją i zgłoszenie przestępstwa na komisariacie. Na podstawie informacji od poszkodowanego kierowcy funkcjonariusze rozpoczną dochodzenie i przekażą stosowne dokumenty, które potwierdzają prowadzone czynności lub umorzenie sprawy. Na ich podstawie będzie możliwe urzędowe wyrejestrowanie pojazdu, a następnie wypowiedzenie OC zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na stronie https://wypowiadamoc.pl/. W tym serwisie możesz także za darmo pobrać wzór dokumentu niezbędnego do rezygnacji z polisy.

Utrata

Nie zawsze utrata auta wynika z jego kradzieży – zdarza się, że samochód został utracony z innego powodu, np. porwał go nurt powodziowego potoku czy został skonfiskowany przez służby. Jeżeli utrata ma charakter trwały i nieodwracalny, a właściciel pojazdu jest w stanie ją potwierdzić odpowiednią dokumentacją, ma prawo do wyrejestrowania go i tym samym wypowiedzenia umowy OC przed terminem jej wygaśnięcia.

Sprzedaż lub zbycie zagranicę

Kolejną sytuacją, w której dopuszcza się wyrejestrowanie samochodu, jest jego sprzedaż zagranicę. Po zbyciu auta należy przygotować oświadczenie, w którym stwierdza się przeprowadzoną transakcję i wraz z nim oraz umową kupna-sprzedaży lub aktem darowizny udać się do urzędu. Po wyrejestrowaniu można bez konsekwencji wypowiedzieć aktualną umową OC, nawet jeśli do jej wygaśnięcia pozostało dużo czasu.

Wycofanie z obiegu

To znacznie rzadsza sytuacja niż wszystkie wymienione powyżej, jednak niekiedy się zdarza. Chodzi o przypadki wycofania pojazdów z użytkowania przez władze lub producenta, np. ze względu na potencjalne zagrożenia w ich konstrukcji wykryte już po ich udostępnieniu do sprzedaży. Gdy do dochodzi do takiej sytuacji, producent z reguły zobowiązuje się do wykupienia wadliwych aut od klientów, po czym możliwe staje się wyrejestrowanie samochodu i w związku z tym wypowiedzenie OC, nawet w trakcie jego trwania.

Jak wyrejestrować samochód

Posiadając odpowiednie dokumenty potwierdzające zezłomowanie, kradzież, utratę lub wycofanie pojazdu z obiegu, należy udać się do urzędu odpowiedzialnego za rejestrację pojazdów, a następnie wypełnić i złożyć stosowny wniosek wraz z dowodem rejestracyjnym samochodu i ewentualnie kartą pojazdu, o ile została wydana. Po przyjęciu wniosku i pomyślnym potwierdzeniu wyrejestrowania możliwe staje się wypowiedzenie OC bez żadnych konsekwencji w dowolnym momencie bez względu na to, jak długo jeszcze powinno obowiązywać.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

24-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: