REKLAMA

PODKARPACIE. Przekazał oszczędności fałszywemu policjantowi

PODKARPACIE. Przestępcy wykorzystują każdą nadarzającą się okazję do tego, aby wyłudzić od nas pieniądze. Często działają pod legendą na tzw. „prokuratora” lub „policjanta”. Wczoraj do komendy w Lubaczowie zgłosił się 80-letni mężczyzna, który stracił 50 tysięcy złotych. Apelujemy do mieszkańców powiatu o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania.

303-250716

Wczoraj po godz. 16, do komendy w Lubaczowie zgłosił się mężczyzna, który został oszukany metoda na „policjanta”. Sposób działania przestępców jest policjantom dobrze znany z podobnych tego typu zgłoszeń. Około godz. 11, do 80-letniego mieszkańca Lubaczowa, na telefon stacjonarny, zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako „inspektor policji”. Mężczyzna poinformował zgłaszającego, że w banku grasuje gang złodziei, którzy mogą ukraść jego pieniądze. Aby potwierdzić swoją wiarygodność, oszust polecił zgłaszającemu wybrać na telefonie nr 112 i potwierdzić jego tożsamość. Zgłaszający wybrał ten numer i potwierdził u innego rzekomego policjanta, że taka akcja jest prowadzona. Zapomniał jednak o tym, aby przed wybraniem numeru alarmowego zakończyć wcześniejsze połączenie.

W dalszej części rozmowy oszust powiedział zgłaszającemu, że aby zabezpieczyć swoje pieniądze powinien je jak najszybciej wybrać z banku i przekazać policjantowi, który się po nie zgłosi. 80-latek wykonał wszystkie polecenia oszusta i przekazał 50 tys. złotych rzekomemu policjantowi. Dopiero po powrocie do domu i w rozmowie z żoną, 80-latek zaczął nabierać podejrzeń, że został oszukany i zgłosił ten fakt na Policję.

Policjanci przestrzegają przed tym zagrożeniem, apelują o rozwagę i ostrożność. Przypominamy, że funkcjonariusze nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy. Nie proszą też o ich przekazanie innej osobie, przelanie na jakieś konto oraz pozostawienie w umówionym miejscu. Jeśli ktoś kontaktuje się telefonicznie, podając się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora i opowiada o prowadzonych działaniach – natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.

Funkcjonariusze apelują również do bliskich osób starszych, by mówili im o zagrożeniach ze strony takich oszustów i ustalili sposób postępowania w podejrzanych sytuacjach. Osoby starsze i samotnie mieszkające są szczególnie narażone na próby oszustwa na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”. Radzimy, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości, sprawdzić wiarygodność rozmówcy i niezwłocznie powiadomić Policję.

źródło: KPP Lubaczów

17-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)