REKLAMA

SANOK. Buduje się zakład karny. Prace zmierzają do końca (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Prace przy budowie nowoczesnego zakładu karnego w Sanoku idą pełną parą. Wykonane są wszystkie ściany i stropy wszystkich kondygnacji, zakończono montaż stolarki okiennej zewnętrznej. Trwają prace wykończeniowe. Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami, zakład karny ma zostać oddany do użytku do końca 2024 roku. Publikujemy najnowsze zdjęcia z placu budowy.

Stan zaawansowania robót budowlanych na koniec miesiąca kwietnia 2024 r. jest następujący:

1) Wykonane są wszystkie ściany i stropy wszystkich kondygnacji.

2) Zakończono montaż stolarki okiennej zewnętrznej.

3) Trwają prace budowlane związane z montażem krat okiennych.

4) Trwają prace związane z wykonaniem dachu budynku pawilonu.

5) Trwają prace budowlane związane z dociepleniem budynków.

6) Trwają prace budowlane związane z wykonaniem instalacji sanitarnych wewnątrz budynków.

7) Trwają prace budowlane związane z wykonaniem instalacji elektrycznych wewnątrz budynków.

8) Trwają prace wykończeniowe wewnętrzne tynkowanie, szpachlowanie, wykonanie zabudów szachtów instalacyjnych.

9) Trwa układanie płytek na ścianach i podłogach.

10) Trwa montaż stolarki wewnętrznej drzwiowej.

11) Trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu.

12 ) Trwają prace wykończeniowe.


foto (4): Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie

Budowa Zakładu Karnego w Sanoku

  1. Nazwa zadania: „Budowa Zakładu Karnego w Sanoku – I etap inwestycji”.
  2. Inwestor: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie.
  3. Lata realizacji: 2022-2024.
  4. Lokalizacja inwestycji: Sanok ul. Stróżowska, woj. Podkarpackie.
  5. Finansowanie: w ramach ustawy z dnia 17 grudnia 2021 roku o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022 – 2025” o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025”. W ramach realizacji określonego w art. 9 pkt 4 cytowanej ustawy przedsięwzięcia nr 4 pn. „Pozyskanie nowych miejsc zakwaterowania osadzonych oraz odtworzenie i poprawa infrastruktury jednostek organizacyjnych Służby Więziennej”.
  6. Budowa Zakładu Karnego w Sanoku – I etap inwestycji obejmuje: 1) etap I – budynek pawilonu zakwaterowania osadzonych i budynek widzeniowy.
  7. Starosta Powiatu Sanockiego wydał dnia 9.08.2019 r. decyzję pozwolenia na budowę Zakładu Karnego w Sanoku.

W Sanoku powstanie mniejszy obiekt niż pierwotnie zakładano. Na początku mówiono o placówce dla około 1000 osadzonych i między innymi halach produkcyjnych. Jak pamiętamy, pierwsze plany zostały jednak oprotestowane przez mieszkańców. Jak podaje gospodarkapodkarpacka.pl, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej postanowił więc okroić pierwotne plany, choć nie rezygnuje z powrotu do nich. Stąd m.in. właśnie ów I etap inwestycji.

Dziś wiadomo, że obiekt, który zostanie wybudowany w pierwszym etapie, będzie mógł pomieścić około 260 więźniów. Powstanie pawilon mieszkalny i budynek widzeń oraz place rekreacyjne, a także zewnętrzne i wewnętrzne drogi, parkingi i spacerniaki, do tego infrastruktura techniczna. Prace mają zostać zakończone w 2024 roku.

Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięty został przetarg na pierwszą część wyposażenia nowego zakładu karnego w Sanoku. Stanęło na kwocie ponad 800 tys. złotych, a realizatorem zadania będzie Mazowiecka Instytucja Gospodarki Budżetowej Mazovia.

Budowa nowoczesnego zakładu karnego na terenach przy ul. Stróżowskiej w Sanoku będzie kosztować 60 mln złotych.


wizualizacje (3) związane z budową zakładu karnego w Sanoku: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, materiały poglądowe

Charakterystyka budowy Zakładu Karnego w Sanoku – I etap inwestycji:

Realizacja inwestycji wpisuje się w działania Służby Więziennej polegające na pozyskiwaniu dodatkowych miejsc zakwaterowania osadzonych w jednostkach penitencjarnych, poprawę bezpieczeństwa oraz warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy.  

Dzięki wprowadzanym rozwiązaniom i stosowaniu nowoczesnych i ekologicznych technologii, zapewniono bardziej ekonomiczne funkcjonowanie przyszłej jednostki.

Przyjęte rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i techniczne nie mają negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze, zdrowie ludzi i inne obiekty budowlane, w związku z czym inwestycję można uznać za nieuciążliwą dla środowiska.

W budynkach zostaną zastosowane rozwiązania mające zapewnić warunki niezbędne do korzystania dla osób niepełnosprawnych:  

– wejścia do budynku znajdować się będą na jednym poziomie;

– wszystkie kondygnacje w budynku będą dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Pawilon zaprojektowano w prostokątnym układzie, zwartej formie, z trzema kondygnacjami nadziemnymi, jedną kondygnacją podziemną i poddaszem nieużytkowym z dachem czterospadowym. Zlokalizowany jest w centralnej części terenu inwestycji. Wyposażony będzie w instalację wykorzystującą wody opadowe z dachów budynków. Tak zwana woda szara wykorzystywana będzie do spłukiwania toalet.

Jako rozwiązanie systemowe w celu poprawy efektywność energetycznej budowanych pawilonów w każdym z nich zaprojektowano instalację fotowoltaiczną.

źródło: Red., materiały nadesłane (Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ


31-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)