REKLAMA

Andrzej Duda podpisał ustawę o rosyjskich wpływach. Skrajne komentarze polityków! (VIDEO)

POLSKA. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę powołującą komisję do spraw rosyjskich wpływów. Głowa państwa skierowała jednocześnie dokument do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny, w trybie kontroli następczej. – To forma obrony interesów Rzeczypospolitej. Podpisując ustawę, jednocześnie kieruję ją w trybie następczym do TK, by odniósł się on do zgłaszanych wątpliwości – zaznaczył prezydent Duda. Ta ważna dla kraju sprawa wywołała gorące dyskusje i falę komentarzy. Co powiedzieli liderzy poszczególnych ugrupowań?

Podpisuję ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022 – poinformował Prezydent RP Andrzej Duda.

Jednocześnie zapowiedział, że ustawa zostanie skierowana do do Trybunału Konstytucyjnego trybie następczym, po to, aby zbadać wszystkie kontrowersje i wątpliwości.

–  Transparentność wyjaśniania ważnych kwestii publicznych, politycznych ma dla mnie absolutnie kluczowe znaczenie – mówił Prezydent RP w oświadczeniu wygłoszonym w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.

Opinia publiczna powinna sama wyrabiać opinię na temat tego, jak działają jej przedstawiciele, także ci wybierani w wyborach powszechnych, którym powierzane były bardzo odpowiedzialne funkcje państwowe, w jaki sposób je realizowali, jak rozumieli interesy Rzeczypospolitej, czy one rzeczywiście były w należyty sposób realizowane. Opinia publiczna powinna o tym przekonać się bezpośrednio.


foto: Jakub Szymczuk / KPRP – Fb

Podpisuję ustawę, dlatego, że uważam, że powinna wejść w życie. Wierzę w to, że parlament w sposób odpowiedzialny wybierze członków tej komisji, tak, aby ostateczny jej skład nie nasuwał wątpliwości, czy komisja będzie pracowała w sposób obiektywny – to kwestia odpowiedzialności parlamentu – dodał Andrzej Duda.

Chcę też bardzo mocno zaznaczyć, że ta ustawa nie przewiduje, by werdykt komisji jako taki eliminował z życia publicznego czy politycznego. Jest możliwość skorzystania z drogi sądowej. W moim przekonaniu jest to bardzo silna gwarancja konstytucyjna – możliwość odwołania się do dwuinstancyjnego postępowania sądowego. Ale ponieważ są podnoszone wątpliwości konstytucyjne, oprócz podpisania ustawy skieruję ją jednocześnie w tzw. trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego – wyjaśnił.

Na decyzję głowy państwa czekano z niecierpliwością i sądząc po nastrojach wśród klasy politycznej, należała ona do jednych z najważniejszych, jakie Andrzej Duda podejmował w tej kadencji. Wielkimi krokami zbliżają się wybory, dlatego sprawa ta nabiera dodatkowego ciężaru.

Tak Andrzej Duda argumentował podjęcie decyzji:

video: Kancelaria Prezydenta RP – Facebook

Tuż po ogłoszeniu decyzji, w sieci zawrzało. W ogólnopolskich mediach dyskusja goniła dyskusję, nie zabrakło również komentarzy na Twitterze ze strony liderów poszczególnych ugrupowań politycznych.

BEATA SZYDŁO – Prawo i Sprawiedliwość

Wyjaśnianie i naświetlanie opinii publicznej kwestii rosyjskich wpływów trwa już w wielu krajach Europy. W Parlamencie Europejskim specjalna komisja INGE2, której jestem wiceprzewodniczącą, zajmuje się między innymi rosyjskimi próbami ingerencji w europejskie procesy polityczne. Bardzo dobrze, że także w Polsce zostanie powołana komisja do spraw badania rosyjskich wpływów. Dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za szybkie podpisanie ustawy, która umożliwi przeanalizowanie spraw kluczowych dla bezpieczeństwa Polski.

BORYS BUDKA – Platforma Obywatelska

Kolejny raz strach przed prezesem i bezwzględne posłuszeństwo wygrały z normami konstytucyjnymi i elementarną przyzwoitością. (p)Rezydent.

KRZYSZTOF GAWKOWSKI – Lewica 

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu Lewica złoży projekt uchylający wszystkie przepisy tej haniebnej ustawy.

PAD wybrał interes PiS a nie interes Polski, ale nikogo nie zawiódł, bo wiemy, że od lat jest pomocnikiem Kaczyńskiego i długopisem Morawieckiego.

KRYSTIAN KAMIŃSKI – Konfederacja

Ta komisja powstaje całkowicie wbrew Konstytucji. Nie może być tak, że jakaś komisja – to nawet nie jest sejmowa komisja, bo sejmowe komisje działają wg regulaminu Sejmu, a ta komisja została specjalną ustawą powołana – więc ta komisja ma prawo do decyzji administracyjnych! Co łamie naszą Konstytucję!

SZYMON HOŁOWNIA – Polska 2050

Prezydent RP poważnie osłabił dziś nasz kraj, wewnętrznie i zewnętrznie. Na pół roku przed wyborami, w obliczu wojny tuż za granicą, postanowił nakręcić polsko – polską wojnę domową do oporu. I gdy, jak nigdy, potrzebujemy spokoju, prawdy i sprawdzonych informacji, radośnie otworzył PiS-owską fabrykę przedwyborczych kłamstw. Nie weźmiemy udziału w tej farsie, na którą patrząc – putinowska Rosja zaciera dziś ręce. Trafnie zdiagnozował pan chorobę, panie Prezydencie, ale podał polskiej demokracji truciznę zamiast leku. Proszę być dziś pewnym jednego – demokracja pana przeżyje.

WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ – PSL

Ustawa wprowadzająca sąd kapturowy nad politykami opozycji z podpisem prezydenta. To fatalna decyzja. Miejsce tej sprzecznej z Konstytucją, prawem międzynarodowym i zdrowym rozsądkiem bolszewickiej ustawy jest w koszu!

źródło: Red., Twitter

30-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)