REKLAMA

Apel PODR Boguchwała do rolników, działkowców i sadowników: Pamiętajcie o pszczołach!

PODR / BOGUCHWAŁA. Szanowny sadowniku, działkowcu, rolniku!Od tygodni trwa wiosenne opryskiwanie pól, sadów, upraw, kwitnących chodników. Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, że stosowanie oprysków w niewłaściwych godzinach i nieodpowiednich dawkach przyczynia się do masowego wymierania pszczół.

Bardzo wiele mówi się na temat ochrony środowiska, w tym w szczególności owadów zapylających. Nie wystarczy tylko stwierdzenie, że powszechne stosowanie środków ochrony roślin powoduje ujemne następstwa w naszym środowisku. Jak wiadomo szkodniki, choroby i chwasty zmniejszają plon roślin uprawnych o co najmniej 20 – 30%, wartości dziesiątków miliardów złotych.

Jedynym dobrym rozwiązaniem jest znalezienie pewnego kompromisu do wprowadzania wszelkich środków ochrony roślin tak, aby i rolnik mógł korzystać z ich pozytywnego oddziaływania na roślinę, przy jednoczesnym maksymalnym zmniejszeniu ich skutków ujemnych w postaci upadków rodzin pszczelich i innych zapylaczy.

Oprysków nie można wykonywać podczas oblotu pszczół, który trwa od samego świtu do zmierzchu. Mimo to, ponad połowa sadowników, działkowców i rolników nie przestrzega tego przepisu. Nawet dziś można dostrzec sadowników pryskających swoje przydomowe drzewa, w samo południe przy słonecznej pogodzie, kiedy owady są najbardziej aktywne.

– Zwracamy się więc z olbrzymim apelem do wszystkich, którzy planują wykonywać zabiegi ochronne na kwitnących drzewach, krzewach i uprawach, w których występują kwitnące chwasty – środki przeznaczone do oprysku muszą być stosowane zgodnie z informacjami zawartymi na etykiecie oraz zastosowane po oblocie pszczół – czytamy na oficjalnej stronie PODR w Boguchwale

Wystarczy dobra wola oraz humanitarne przestrzeganie zasad ochrony zapylaczy przed zatruciami:

Nie opryskiwać plantacji z kwitnącymi chwastami.

– Nie opryskiwać plantacji już kwitnących.

Opryski wykonywać po godzinach lotu pszczół (pod wieczór po godzinie 19:00 – 20:00) rezygnując z zabiegów w godzinach największego lotu pszczół. Stosowanie zabiegów na noc przynosi najlepsze efekty w ochronie i nie truje owadów zapylających.

Wziąć pod uwagę sąsiedztwo kwitnących plantacji, ogrodów i lokalizacji pasiek (minimum 20 metrów) oraz kierunek wiatru.

Stosować środki o możliwie krótkim okresie prewencji, szczególnie w przypadku środków owadobójczych. Każdy zabieg w momencie wykonywania jest trujący. Dotyczy to również nawożenia dolistnego z opryskiwaczy.

Szanowni sadownicy, rolnicy i działkowcy, chrońcie pszczoły i zapylacze, gdyż one w szczególności przyczyniają się do wzrostu Waszych plonów. Będziemy bardzo wdzięczni za przyjęcie naszego apelu, unikniemy wtedy zbędnych konfliktów i zatruć pszczół – tak ważnych dla nas i naszego środowiska – apelują pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

źródło: PODR w Boguchwale

09-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)