REKLAMA

Awaria samolotu F-16 w okolicy Przemyśla. Uwaga! To były niezapowiedziane ćwiczenia

PRZEMYŚL/PODKARPACIE. 24 stycznia, służba dyżurna 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymała informację od Dyżurnej Służby Operacyjnej Dowództwa WOT w Zegrzu o zaginięciu statku powietrznego w rejonie Przemyśla. Aktywowano Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy (NZPR).

Służba dyżurna 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej została powiadomiona o zaginięciu statku powietrznego sił sojuszniczych, który odbywał lot patrolowy w pobliżu ukraińskiej granicy.

f16

F16-Fighting Falcon

– Przekazane informacje wskazywały na zaistnienie możliwości katapultowania pilota w terenie lesistym. Do działań poszukiwawczych skierowano Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy nr 20 z Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po przybyciu w rejon działania przystąpiono do akcji mającej na celu odnalezienie pilota oraz wraku statku powietrznego. Kilkugodzinne czynności przeczesywania wskazanego obszaru, zakończyły się odnalezieniem szczątków samolotu F-16 oraz pilota, który przekazany został specjalistycznemu zespołowi medycznemu, po wcześniejszym udzieleniu mu pierwszej pomocy medycznej. Poszukiwania odbywały się w trudnych warunkach terenowych, silnie zalesionego obszaru Pogórza Przemyskiego – relacjonuje ppor. Rafał Laska p.o. rzecznika prasowego 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot&quo.

230404mios133

Na szczęście, nie było to zdarzenie rzeczywiste, ale element ćwiczeń Naziemnego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego, które ma za zadanie przygotowanie żołnierzy do poszukiwań w momencie wystąpienia realnego zagrożenia wynikającego z awarii statku powietrznego.

Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze to jeden z elementów systemu zarządzania kryzysowego Wojsk Obrony Terytorialnej. 25 września 2018 roku, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, Wojska Obrony Terytorialnej zostały włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR – Aeronautical Search and Rescue), mając za zadanie niesienie pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Wydzielane z Wojsk Obrony Terytorialnej, Naziemne Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze, realizują zadania poszukiwawczo ratownicze w stałych rejonach odpowiedzialności Brygad Obrony Terytorialnej (dla każdej brygady jest to teren województwa). W razie potrzeby są one aktywowane i kierowane w rejon wypadku/katastrofy lotniczej lub masowej.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 40 tys. żołnierzy. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej ten potencjał może być efektywnie wykorzystany, a terytorialny charakter formacji jest jej olbrzymim atutem, który daje możliwość podejmowania szybkich i sprawnych działań.

Źródło: ppor. Rafał Laska p.o. rzecznika prasowego 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot&quo.

Fot. Zdjęcia ilustracyjne/WOT/Pixabay

 

27-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)