REKLAMA

Basen rekreacyjny w Lesku nieczynny! Wykryto w nim bakterie

LESKO / PODKARPACIE. Od wczoraj (31 sierpnia) basen rekreacyjny, jacuzzi oraz brodzik w Lesku, są nieczynne. Badania wykonane przez sanepid wykazały w wodzie obecność bakterii. Na szczęście nie były to bakterie, które w znaczący sposób zagrażały zdrowiu użytkowników obiektu.

Zgodnie z prawem stosowne badania są przeprowadzane cyklicznie, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w terminach ustalonych i przesłanych do sanepidu. Zarządza obiektu zleca własne dodatkowe badania. Te przeprowadzone 24 sierpnia nie wykazały obecności bakterii. Pięć dni później sytuacja uległa zmianie. W wodzie wykryto bakterie, które jak podkreśla prezes Zarządu Sport Lesko Sp. z o. o. nie były groźne dla użytkowników obiektu.

– Próbki zostały pobrane, około godziny 13, gdy obiekt był użytkowany. Wykryte bakterie mogły stanowić niewielkie zagrożenie dla osób o obniżonej odporności. Co istotne, zostały one wykryte w niecce basenu rekreacyjnego, jacuzzi oraz brodziku. Na powrocie, czyli po przejściu procesu technologicznego oczyszczania wody, bakterii nie wykryto – zaznacza Dariusz Blicharz, prezes Zarządu Sport Lesko Sp. z o. o.

Jak dodaje nasz rozmówca, co do samego procesu oczyszczania wody nie można mieć zastrzeżeń. Bakterie wykryte w wodzie wynikały z nie przestrzegania, przez zapewne pojedynczych użytkowników, podstawowych zasad higieny. 

– Przed wejściem do wody należy ciało dokładnie umyć mydłem. Bakterie mogły dostać się do wody, także z powodu brudnego stroju kąpielowego. Takie też były wnioski wydane przez sanepid. Zaraz po otrzymaniu telefonicznej informacji o bakteriach w wodzie, wspomniana część obiektu została wyłączona z użytkowania. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym klientom. Co warte podkreślenia, nie mówimy tu o bakteriach kałowych typu E.coli, a o bakteriach wynikających z nie przestrzegania podstawowych zasad higieny – dodaje nasz rozmówca. 

W basenie sportowym nie wykryto żadnych bakterii i jeszcze dziś i jutro (2 września) można z niego korzystać. Od 3 do 16 września zaplanowana jest przerwa technologiczna. Cały obiekt będzie nieczynny. 

Przerwa ta nie wynika jednak z wykrycia wspomnianych bakterii, tylko z harmonogramu i standardowych procedur, które są nam wskazane. Woda z niecek basenowych zostanie w całości spuszczona, a następnie napełniona zupełnie nowa. Po zakończeniu prac, czyli po 16 września, obiekt będzie spełniał najwyższe standardy czystości, których podkreślę raz jeszcze, staramy się dochowywać na co dzień. A wspomniane bakterie w wodzie, nie wynikały ze złego procesu technologicznego oczyszczania wody w naszym obiekcie – kończy Dariusz Blicharz, prezes Zarządu Sport Lesko Sp. z o. o.

red. / mp
foto: archiwum redakcji

01-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)