REKLAMA

Bez szprycy NIE OBEJRZYSZ skoków narciarskich!

Zarówno skocznia narciarska w Wiśle, jak i w Zakopanem ogłosiła nowe restrykcje dotyczące zawodów. Skocznie wpuszczą na trybuny jedynie zaszprycowanych kibiców. Sprawa dotyczy grudniowych i styczniowych konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Jak informuje rmf24.pl, decyzję o wprowadzeniu surowych wymogów podjął Polski Związek Narciarski. Uzasadniono ją, rzecz jasna, względami bezpieczeństwa. „Po pierwsze – nie wiadomo, jak do startu sezonu zmienią się pandemiczne obostrzenia, a konkretnie limity osób niezaszczepionych wpuszczanych na imprezy masowe. A to będzie powodowało trudności w weryfikowaniu – ilu kibiców jest zaszczepionych” – napisano.

– Na 99 procent będzie tak, że na trybunach w Wiśle i Zakopanem będą mogły pojawić się wyłącznie osoby w pełni zaszczepione. Decyzję podjęliśmy w konsultacji z lekarzami – powiedział Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN.

W uzasadnieniu decyzji wskazano również na fakt bliskości zgromadzonych na trybunach kibiców. Ze względu na ich dużą liczbę, niemożliwe będzie przypilnowanie, aby każdy miał na twarzy maseczkę. „Po drugie – ludzie na skoczni stoją bardzo blisko siebie i trudno upilnować wszystkich, by ci nosili maseczki. Później kibice ruszą do knajp i restauracji, a po zawodach rozjadą się po całym kraju” – podkreśla rmf24.pl.

Jak się jednak okazuje, sytuacja jest niedoprecyzowana. W systemie znajduje się bowiem luka, która nie pozwala organizatorom na sprawdzanie „przepustek covidowych”. Przewodniczący komitetu organizacyjnego w Wiśle, Andrzej Wąsowicz, na pytanie czy przy wejściu na trybuny będzie sprawdzany certyfikat odparł: nie. Mężczyzna podkreśla, że organizatorzy nie mają takich możliwości ani uprawnień.

– Będzie obowiązkowe wypełnienie oświadczenia. Ryzykujemy. Chcemy wierzyć, że ludzie wypełnią dokumenty zgodnie z prawdą. Liczymy też na rzetelnie wypełnione pisma. Nie mamy prawa tego kontrolować – podkreśla Wąsowicz.

Póki co nie jest pewne, jak organizatorzy przeprowadzą segregację kibiców. Wiadomo jednak, że decyzja o wpuszczaniu jedynie zaszprycowanych jest autonomicznym zarządzeniem PZN-u i dotyczy „tylko konkursów rozgrywanych w Polsce. Konkursy na skoczni w Wiśle odbędą się już 4 i 5 grudnia, zaś zawody w Zakopanem będą trwać 15 i 16 stycznia.

15-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)