REKLAMA

BIESZCZADY: Nielegalne rajdy. Kilkanaście mandatów karnych (FOTO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. 20-22 października Straż Leśna z nadleśnictw Baligród, Cisna, Komańcza i Lesko przeprowadziła wspólną akcję mającą na celu bezpieczeństwo osób przebywających na terenach leśnych poprzez zwalczanie wykroczeń z zakresu nielegalnych rajdów pojazdów terenowych w lesie oraz płoszenia zwierzyny, jak również zwalczanie ogólnie pojętego szkodnictwa leśnego.

– W związku ze zwiększającą się presją na środowisko przyrodnicze przez zwolenników off roadu i licznymi skargami turystów na rozjeżdżanie terenów leśnych w Bieszczadach, strażnicy leśni mieli kolejny pracowity weekend – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie. – W teren na szlaki turystyczne, w wysokich partiach lasu, ruszyły patrole piesze oraz jeden zmechanizowany.

Strażnicy wykorzystali na akcji m.in. dron oraz quad i fotopułapki. Wszystkie czynności dokumentowane były poprzez nagrania kamerami interwencyjnymi.

– Działania przyniosły zamierzony efekt, nałożono kilkanaście mandatów karnych w najwyższym dopuszczalnym wymiarze kwotowym – dodaje Tomasz Belczyk, komendant Straży Leśnej w Baligrodzie. – Ponadto skierujemy do organów ścigania sprawę motocyklisty, który nie zatrzymał się do kontroli i próbował potrącić strażnika leśnego. Trzeba zaznaczyć, że nasze działania były bardzo pozytywnie odbierane przez pieszych turystów, którzy wędrują po Bieszczadach.

To kolejna akcja, w trakcie której ukarani zostali użytkownicy pojazdów terenowych urządzający sobie nielegalne rajdy.

Na początku października podobne efekty przyniosła akcja „Jesień 23” prowadzona przez strażników z nadleśnictw: Dukla, Kołaczyce i Strzyżów. Wówczas złapano na gorącym uczynku sprawcę kradzieży drewna, kilkunastu kierowców ukarano grzywną za nieuprawniony wjazd do lasu i niszczenie runa, wystawiono też kilkanaście manatów.

W wyniku dotychczasowych działań udzielono prawie 200 pouczeń, nałożono ponad 70 mandatów karnych na kwotę 20 tys. zł., ujawniono 4 kradzieże drewna, przeprowadzono dziesiątki innych kontroli, m.in. przewożonego drewna, punktów przerobu drewna, pól biwakowych i miejsc parkowania pod kątem bezpieczeństwa i właściwego zachowania osób tam przebywających.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Archiwum Straży Leśnej

24-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)