REKLAMA

BIRCZA. Nowi żołnierze polskiej armii! Przysięgę złożyły 24 osoby (VIDEO, ZDJĘCIA)

BIRCZA. Nowi żołnierze polskiej armii! Przysięgę złożyły 24 osoby (VIDEO, ZDJĘCIA)

BIRCZA / PODKARPACIE. 24 osoby złożyły w Birczy przysięgę, wstępując tym samym w szeregi polskich sił zbrojnych. Od dzisiaj współtworzą 20. Przemyską Brygadę Obrony Terytorialnej. Uroczystość miała podniosły charakter, a oprócz głównych bohaterów, czyli samych żołnierzy, uświetnili ją przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz rodziny terytorialsów.

Ostatnie miesiące i lata pokazały, jak pomocną dla mieszkańców wsi i miast formacją jest WOT. Przemawiający w Birczy parlamentarzyści podkreślali, że osoby decydujące się na wstąpienie do wojska, biorą na siebie ogromną odpowiedzialność, a ich służba dla Polski jest bezcenną wartością.

Zapraszamy do obejrzenia naszej RELACJI VIDEO oraz galerii ZDJĘĆ.

04_21

W niedzielę 29 stycznia w Birczy, słowa roty wypowiedziało 24 żołnierzy, którzy zakończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Zasilą oni 20. Przemyską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Głównym zadaniem brygady jest wspieranie działań funkcjonariuszy straży granicznej w sytuacjach kryzysowych na granicy.

W marcu 2021 r. minister obrony narodowej podpisał decyzję o powstaniu 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowódcą przemyskich terytorialsów jest płk Daniel Błotko.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

Hasłem przewodnim terytorialsów jest „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. W jego myśl, żołnierze WOT oddelegowywani są do obrony kraju lub pomocy w sytuacjach kryzysowych, głównie na terenie miejsca zamieszkania.

Za pozostawanie w gotowości, każdy żołnierz WOT otrzymuje około 450 zł miesięcznie oraz dodatkowe uposażenie za każdy dzień odbytej służby lub szkolenia.

8_7

Proces formowania oddziałów i pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) podzielony został na etapy.

– W latach 2016 – 2018 utworzono w Warszawie Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) oraz rozpoczęto proces formowania trzech BOT w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

– W latach 2017 – 2019 zainicjowano formowanie kolejnych trzech BOT dyslokowanych w województwach warmińsko-mazurskim i mazowieckim oraz utworzono Mobilny Zespół Szkoleniowy.

– Do końca 2020 roku sformowano kolejne BOT dyslokowane w województwach: pomorskim, kujawsko – pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim, śląskim.

– 18 marca 2021 roku minister obrony narodowej podjął decyzję o utworzeniu 3 nowych brygad obrony terytorialnej: 18 Stołecznej Brygady OT w Warszawie, 19 Nadbużańskiej Brygady OT w Chełmie oraz 20 Przemyskiej Brygada OT w Przemyślu oraz formowaniu kolejnych sześciu batalionów lekkiej piechoty w już istniejących brygadach. Docelowa liczebność formacji pozostaje bez zmian na poziomie 53 tys żołnierzy.

10_9

tekst, źródło: Red., Serwis Rzeczypospolitej Polskiej


29-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)