REKLAMA

Błogosławiona Rodzina Ulmów na Placu Świętego Piotra w Watykanie (ZDJĘCIA)

WATYKAN. Maryja, święty Józef i nowonarodzony Jezus są gośćmi, którzy zawitali w progi otwartego dla bliźnich domu Błogosławionej Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci do Markowej. Taki przekaz płynie z bożonarodzeniowej szopki, którą dziś z dumą i radością prezentujemy na Placu św. Piotra – mówi wicemarszałek województwa Piotr Pilch. Delegacja samorządu województwa reprezentowała Podkarpacie podczas uroczystej prezentacji szopki z Markowej na Placu Św. Piotra w Watykanie.

06 (1)_1

 

Wśród dźwięków kolęd, uśmiechów na twarzach dorosłych oraz okrzyków zachwytu dzieci sto szopek z całego świata zostało zaprezentowanych w kolumnadzie, na najważniejszym dla chrześcijan placu świata.

 

Cieszymy się, możemy znaleźć się w tym miejscu z tak przejmującym przekazem, jak płynie z historii Błogosławionej Rodziny Ulmów. Ta bożonarodzeniowa szopka to jeden ze sposobów, w jaki ukazujemy i propagujemy przesłanie miłości bliźniego, o którym mówi heroiczna i tragiczna historia tej rodziny – podkreśla wicemarszałek.

 

Szopka z Markowej znalazła się w prestiżowym gronie prac, biorących udział w szóstej edycji Międzynarodowej Wystawy „100 Szopek w Watykanie”. Trafiły na nią dzieła z całego świata, wykonywane przez artystów i rzemieślników, ale także amatorów, dzieci i młodzież szkolną. Styl, technika wykonania i materiały zależały od inwencji twórców. Konkurs szopek organizuje watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji.

 

8 grudnia na Placu Świętego Piotra oficjalnie i uroczyście otwarto wystawę, prezentującą szopki.

 

W ceremonii uroczystego przecięcia wstęgi uczestniczyli arcybiskup Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, wśród nich ambasador RP przy Watykanie Adam Kwiatkowski, wielu duchownych i zakonników oraz samorządowcy – wśród nich Emiliano Fabi burmistrz miasta Greccio. W uroczystości wziął udział biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek.

 

W delegacji, która prezentowała szopkę z Podkarpacia w Watykanie znaleźli się wicemarszałek województwa Piotr Pilch, radni województwa: Maria Fajger, Maria Napieracz, Stefan Bieszczad, Mariusz Król, Andrzej Ćwierz oraz dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Robert Godek. Na uroczystość przybyli także przedstawiciele markowskiego muzeum oraz samorządu Markowej.

 

Uroczystość prezentacji szopek uświetnił muzyczny występ chóru dzieci z Antonio Malfatti z Greccio.

 

W tradycji Kościoła szopki Bożonarodzeniowe mają – zgodnie z ideą św. Franciszka, który zapoczątkował ich powstawanie – przybliżyć wpatrującemu się w nie tajemnicę narodzenia Bożego Syna.

 

Z radością chcę wesprzeć tradycję szopki, która jest tak ważnym elementem życia rodziny – te słowa papieża Franciszka zostały zawarte jako element wystawy na Placu Świętego Piotra.

 

W szopce, która reprezentuje Podkarpacie, widać scenę, ukazaną w wiejskiej chacie. Tak, jak w czasie wojny Ulmowie podzielili się swym niewielkim drewnianym domem z ośmioosobową żydowską rodziną Goldmanów, tak w symbolicznej szopce dzielą się nią także ze Świętą Rodziną.

 

Markowska szopka zbudowana została z drewna i słomy. Mierzy ponad 1,7 metra długości i 1,3 metra wysokości. Przedstawia typową wiejską chatę o konstrukcji przysłupowej. W centrum domu ustawiona została Święta Rodzina, z boku towarzyszą jej Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z Dziećmi. Wejścia do domu strzegą anioły. Na ścianie budynku upamiętnieni zostali Żydzi z Rodziny Goldmanów, którzy zginęli wraz z Ulmami. Szopka wykonana została przez artystę rzeźbiarza z Markowej – Jana Szajera, który z rodziną – żoną Bożeną, córką Olgą i synem Bartłomiejem – poświęcił tej pracy kilka tygodni.

 

Szopka wykonana przez rzeźbiarza z Markowej jest wyrazem wdzięczności za beatyfikację Rodziny Ulmów oraz dowodem pamięci, o heroizmie i człowieczeństwie. Przypomina, co stanowiło fundament życia Ulmów.

 

„100 Szopek w Watykanie” to inicjatywa, która promuje ewangelizację poprzez tradycję szopki, jako symbolu Bożego Narodzenia, jako święta chrześcijańskiego. Inicjatorem powstania szopki z Markowej był marszałek Władysław Ortyl. Do watykańskiego konkursu pracę zgłosiło Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej, które przy jej realizacji współpracowało z Towarzystwem Przyjaciół Markowej oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

 

Szopka wykonana przez rzeźbiarza z Markowej jest wyrazem wdzięczności za beatyfikację Rodziny Ulmów oraz dowodem pamięci, o heroizmie i człowieczeństwie. Przypomina, co stanowiło fundament życia Ulmów.

W sercach, umysłach i pamięci tysięcy mieszkańców Podkarpacia oraz wielu pielgrzymów z Polski, Europy i świata, uroczystość beatyfikacji Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z Dziećmi pozostanie na zawsze. Członkowie heroicznej rodziny z Markowej, z Podkarpacia stali się błogosławionymi Kościoła Katolickiego. Wiktoria i Józef, Stasia, Basia, Władziu, Franuś, Antoś, Marysia oraz dziecko, któremu odebrano życie, zanim mogło przyjść na ten świat, dostąpili chwały ołtarzy. Piękna, a zarazem heroiczna i tragiczna historia życia oraz śmierci Ulmów z Markowej zyskała nowy wymiar – religijnego a zarazem uniwersalnego symbolu dobra, które zwycięża zło – podkreślał w Watykanie przewodzący delegacji wicemarszałek Piotr Pilch – Teraz musimy zrobić co w naszej mocy, aby dziedzictwo Ulmów głęboko zapadło w serca i pamięć, zostawiając trwały ślad i niosąc przesłanie, którego sens zawiera się w przykazaniu miłości bliźniego – dodaje.

 

Podkarpacka szopka stanęła w Watykanie obok prac z wielu zakątków świata. Kilkanaście prac reprezentowało różne miejscowości i społeczności z Włoch, a szopki przywieźli tu przedstawiciele Ekwadoru, Paragwaju, Węgier, Filipin i innych krajów.

 

Tuż po uroczystym otwarciu wystawy, na Placu Świętego Piotra ustawiały się przez kilka godzin długie kolejki chętnych do obejrzenia szopek. Przy dźwiękach kolęd i piosenek świątecznych w przestrzeni wystawy słychać było radosne śmiechy dzieci oraz słowa podziwu ze strony dorosłych. Wystawa szopek w Watykanie będzie otwarta do 8 stycznia 2024 roku.

źródło: Biuro Prasowe UMWP

zdjęcia: Anna Magda UMWP


09-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)