REKLAMA

Ciężka sytuacja w ośrodkach zdrowia, szpitalach. Apel europosłanki (VIDEO)

Ciężka sytuacja w ośrodkach zdrowia, szpitalach. Apel europosłanki (VIDEO)

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli Elżbieta Łukacijewska Poseł do Parlamentu Europejskiego (8 bm.) zaapelowała o natychmiastowe działania Komisji Europejskiej, które poprawią bardzo ciężką sytuację w ośrodkach opieki długoterminowej. Na przykładzie sygnałów, jakie płyną z Polski i Podkarpacia mówiła o brakach zabezpieczenia kadrowego, sprzętowego i finansowego w tych placówkach.

– W ośrodkach opieki długoterminowej przebywają miliony osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. 86% pracowników placówek opieki długoterminowej to kobiety, które bardzo często ze względu na niskie wynagrodzenie i braki kadrowe, pracują w kilku miejscach, co zwiększa ryzyko przeniesienia wirusa – mówiła poseł Łukacijewska.


foto: archiwum prywatne

Podkarpacka europosłanka doskonale zdając sobie sprawę, że organizacja służby zdrowia leży w kompetencji krajów członkowskich, podkreśliła jednocześnie, że w obecnej sytuacji poszczególne kraje nie są w stanie sobie poradzić z kryzysem i przeciążeniem systemu, jaki wywołała pandemia.

Komisja europejska przygotowuje obecnie strategię dla pracowników opieki zdrowotnej na 2021 r. Natomiast zdaniem Elżbiety Łukacijewskiej reakcje potrzebne są tu i teraz. – W trakcie konferencji prasowej (8 bm.) Premiera i Ministra Zdrowia usłyszeliśmy, że wszystko jest pod kontrolą, nie brakuje łóżek, respiratorów, personelu. Tymczasem to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu przedstawia zupełnie inny obraz. Dostaję coraz więcej sygnałów, chociażby z Sanoka, że pacjenci, również ci u których potwierdzony został COVID-19 odsyłani są do domu na kwarantannę i pozostawiani samym sobie. Pracownicy medyczni nie mają dostępu do szybkich 24 godzinnych testów, przez co wyłączeniu ulegają całe oddziały szpitalne – stwierdziła europosłanka.

Od 7 października wstrzymano przyjęcia do Poradni Chirurgii Ogólnej oraz Poradni Urazowo – Ortopedycznej w SPZOZ w Sanoku. Powyższa sytuacja związana jest z „sytuacją epidemiologiczną” , a nieoficjalnie wiadomo, że u jednego z anestezjologów sanockiego szpitala wykryto wirusa i zarówno on, jak i cześć personelu, a także pacjenci z którymi miał styczność, zmuszeni są do odbycia kwarantanny.

W związku z powyższymi sygnałami, Elżbieta Łukacijewska zwróciła się z pytaniami o zabezpieczenie medyczne w powiecie sanockim do pani Ewy Leniart – wojewody podkarpackiego i pana Stanisława Chęcia – starosty sanockiego.

materiały nadesłane

12-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)