REKLAMA

Dysk zewnętrzny – czym jest, dlaczego i kiedy warto z niego korzystać?

Współcześnie coraz częściej do czynienia mamy z danymi i plikami w formie elektronicznej, więc warto wiedzieć, jak zatroszczyć się o ich bezpieczeństwo. Wygodę ich przechowywania i obsługiwania oraz ochronę przed zagrożeniami zapewnić może dysk zewnętrzny, który w wielu przypadkach w praktyczny sposób zastępuje wbudowane nośniki pamięci. Sprawdź więc, czym jest to urządzenie, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz dlaczego opłaca się je kupić w jednym ze sklepów na Podkarpaciu lub przez Internet.

Co to jest dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny to urządzenie służące do magazynowania danych. Sprzęt ten wykorzystuje się najczęściej do przechowywania plików, dokumentów czy tworzenia kopii zapasowych. Na rynku, np. w sklepie Sferis.pl, w którym pod adresem https://www.sferis.pl/karty-graficzne-2889 można zamówić też karty graficzne, dostępne są tradycyjne dyski zewnętrzne HDD bazujące na technologii talerzowej, jednak jest ona już nieco przestarzała. Jeśli więc planujesz zakupić swoje pierwsze urządzenie pamięci masowej, zastanów się, czy nie warto postawić na wydajniejsze i trwalsze dyski SSD.

Najważniejszym parametrem każdego dysku zewnętrznego jest jego pojemność i to właśnie ta cecha decyduje w głównej mierze o cenie produktu. Przed dokonaniem zakupu określ więc swoje potrzeby i dowiedz się, jak w sklepach na Podkarpaciu i w Internacie kształtują się ceny urządzeń, które wpisują się w Twoje wymagania. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź również rodzaj portu, za pomocą którego podłącza się dysk do komputera. Musi być on kompatybilny z Twoim modelem.

Dlaczego warto korzystać z dysku zewnętrznego?

Systematyczne korzystanie z dysku zewnętrznego i tworzenie kopii zapasowych jest działaniem bardzo rozważnym, bo trudno przewidzieć awarię, kradzież sprzętu czy atak cyberprzestępców. Zgrywając najistotniejsze dla Ciebie pliki, minimalizujesz ryzyko i masz pewność, że wszystkie znajdujące się na dysku dane są bezpieczne. Mowa tutaj nie tylko o ochronie na wypadek usterki laptopa, ale także o zabezpieczeniu osobistych danych.

Magazynując prywatne zdjęcia, służbowe pliki czy medyczne dokumenty na dysku zewnętrznym, nie musisz obawiać się, że ktoś zobaczy je bez Twojej zgody, na przykład podczas okazjonalnego korzystania z Twojego komputera. To rozwiązanie tym bezpieczniejsze, że obecnie na rynku, m.in. w sklepie Sferis.pl dostępne są urządzenia umożliwiające szyfrowanie. Warto więc rozważyć zakup właśnie takiego modelu, ponieważ można przechowywać na nim wrażliwe dane czy inne pliki, będąc pewnym, że nie są one dla nikogo dostępne. Takiej pewności nie ma się, gdy gromadzi się materiały w komputerze podłączonym do Sieci.

Dysk zewnętrzny – kiedy należy rozważyć zakup?

Magazynowanie dużej ilości danych na komputerze może sprawić, że urządzenie zacznie wolniej pracować, co automatycznie przełoży się na spadek komfortu obsługi sprzętu. Zbyt mała ilość pamięci wewnętrznej generuje często problemy, których można w prosty sposób uniknąć. Wystarczy, że pliki czy zdjęcia, które nie są Ci potrzebne w codziennej pracy czy nauce, zgrasz na dysk zewnętrzny. To rozwiązanie okaże się bardzo przydatne w sytuacji, gdy dysponujesz ogromną ilością danych, pracując na przykład jako fotograf, grafik czy informatyk.

Dysk zewnętrzny sprawia, że najważniejsze pliki masz zawsze przy sobie, a ponadto ułatwia przesyłanie danych z urządzenia na urządzenie. Przykładowo, chcąc przekazać znajomym zdjęcia ze wspólnej wycieczki, możesz po prostu pożyczyć mu nośnik pamięci. Nie musisz z kolei walczyć z ograniczeniami dotyczącymi wielkości załączników na poczcie elektronicznej czy korzystać z płatnych platform transferowych.

image001_17

materiały nadesłane
artykuł sponsorowany

15-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym: