REKLAMA

EUROPA KARPAT. Wspólne stanowisko ws. potrzeb transportowych

PODKARPACIE. Europa Karpat to cykl międzynarodowych konferencji i forum dialogu obejmującego swoim zasięgiem kraje na których terytorium znajdują się Karpaty, oraz państwa z nimi sąsiadujące. Ma związek z projektem „Zielone Karpaty”, którego celem był rozwój współpracy polsko-słowacko-ukraińskiej. Trwające od wczoraj obrady przyniosły wspólne stanowisko w wielu kluczowych kwestiach.

Wspólne stanowisko członków Konferencji Europa Karpat dotyczy m.in. kwestii transportu. Kraje Europy Środkowej informują bowiem, iż do do Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T wpisano nowy korytarz: Morze Bałtyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie. Jest on kluczowy dla transportu całej Inicjatywy Trójmorza. Warto przypomnieć, iż główną osią tejże Inicjatywy jest Via Carpatia.

Uczestnicy Europy Karpat zaproponowali również zapewnienie niezbędnego finansowania inicjatywom tak ważnym dla Europy Środkowej. Na liście najważniejszych inwestycji znalazł się szlak Via Carpatia i jego kolejowy odpowiednik, Rail Carpatia. Poza tym zwrócono uwagę, iż projekty te mają duże znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa obywateli. Ich powstanie to także istotny czynnik dla mobilności wojsk we wschodniej części NATO.

Biorący udział w Europie Karpat wyrazili swoje oczekiwania względem intenstyfikacji prac. Wzmożone powinny zostać działania na szczeblu zarówno europejskim, jak i ogólnoświatowym. Sprawna realizacja kluczowych inwestycji ma być fundamentem pokoju, bezpieczeństwa oraz gospodarczego rozwoju w regionie. Podkreślono, iż szybkie i efektywne działania leżą nie tylko w interesie regionu Europy Karpat, ale i świata. Oficjalne stanowisko Konferencji przyjęto przez aklamację.

Więcej na: tvPolska.pl

źródło: Oficjalna strona Sejmu RP, Do Rzeczy

 

25-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)