REKLAMA

Grupa przestępcza rozbita. Szajka rozprowadzała wyroby tytoniowe (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. 10 osób zatrzymanych, zlikwidowana krajalnia i przejęte ponad 2,8 tony suszu oraz krajanki tytoniowej o rynkowej wartości ponad 2 mln zł to efekt działań funkcjonariuszy Straży Granicznej i KAS w ramach śledztwa prowadzonego przez SG pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce przy współpracy z Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowego w Przemyślu rozbili grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym rozprowadzaniem suszu tytoniowego. W skład grupy kierowanej przez małżeństwo z Rzeszowa wchodziło 10 osób z woj. podkarpackiego, małopolskiego oraz lubelskiego.

Szajka rozprowadzała susz oraz krajankę tytoniową na terenie województwa podkarpackiego oraz małopolskiego. Z kolei w lubelskim zaopatrywała się w tytoń z nielegalnego źródła. W trakcie realizacji sprawy w pomieszczeniach gospodarczych na jednej z posesji, zabezpieczono maszynę służąca do krojenia tytoniu oraz 400 kg suszu przygotowanego do krojenia.

W toku prowadzonego śledztwa oszacowano, że organizatorzy przestępczego procederu w latach 2019 – 2020 rozprowadzili susz tytoniowy w łącznej ilości ponad 7 ton o wartości rynkowej 3,5 mln zł.

Pierwsze zatrzymania miały miejsce 16 grudnia 2020 roku. Wtedy zarzuty usłyszało pięciu mężczyzn oraz trzy kobiety, w tym 57-letni Janusz N. oraz 51-letnia Dorota N. – małżeństwo z Rzeszowa kierujące grupą. Jak się okazało szefowie szajki prowadzili na co dzień legalny punkt handlowy z wyrobami tytoniowymi na terenie Rzeszowa. Przestępczy proceder był dla nich dodatkowym źródłem utrzymania. W ostatnich dniach marca br. zatrzymano kolejnych dwóch mężczyzn z grupy. Wszystkim przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz karnoskarbowe.

Prokurator Okręgowy w Przemyślu wobec zatrzymanych osób zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru policyjnego, dodatkowo poręczenia majątkowego oraz w odniesieniu do 4 osób zakazu opuszczania kraju.

źródło: BiOSG


06-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)