REKLAMA

Humanismus Carpathicus. Festiwal Muzyki Dawnej

DUKLA, KROSNO, KORCZYNA / PODKARPACIE. „Humanismus Carpathicus” to nowa inicjatywa artystyczna Fundacji Krośnieńskiej im. Ignacego Paderewskiego oraz zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica. Jest to pierwszy festiwal muzyki dawnej wykonywanej na instrumentach z epoki, odbywający się w południowym pasie Województwa Podkarpackiego. Jego nazwa stanowi odwołanie do dziedzictwa renesansowego humanizmu z tego terenu (Paweł z Krosna, Grzegorz z Sanoka czy Walenty z Brzozowa), charakteryzującego się nie tylko nawiązaniami do literatury i sztuki antyku, ale także poszukiwaniem prawd ogólnoludzkich, niezależnych od pochodzenia, narodowości czy wyznawanej religii.

Festiwal „Humanismus Carpathicus” oprócz walorów czysto artystycznych posiada także aspekt edukacyjny. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady poświęcone historii i estetyce muzycznej dawnych epok, a także warsztaty skierowane do amatorskich zespołów muzycznych. Koncerty odbywają się w zabytkowych miejscach Podkarpacia:

15 czerwca – Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli godz. 18.00 Koncert: „Terpsichore Musarum”

16 czerwca – Muzeum Podkarpackie w Krośnie godz. 18.00 Koncert: Uźródeł „Zemsty”. Muzyka czasów sporu granicznego

18 czerwca – Kościół p.w. NMP Królowej Polski w Korczynie godz. 12.00 Koncert: „Saeculum Aureum Musicae Poloniae”

W programie koncertów znajdzie się muzyka XVI i XVII wieku wykonana na instrumentach historycznych przez znakomitych artystów zespołu Filatura di Musica, którego debiutancka płyta została nominowana do prestiżowej nagrody fonograficznej Fryderyk 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Dawna.

Filatura di Musica w składzie:

 • Marek Nahajowski – flety podłużne, kier. Artystyczne
 • Magdalena Pilch – flety podłużne, flet traverso
 • Justyna Wójcikowska – flety podłużne
 • Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe
 • Mateusz Kowalski – viola da gamba
 • Patrycja Domagalska-Kałuża – wirginał
 • Katarzyna Bienias – sopran
 • Katarzyna i Julia Borstyn – taniec

Koncert w Krośnie nawiązuje do muzyki czasów sporu o mur graniczny zatytułowany: U źródeł „Zemsty”. W 1630 roku odbył się – kończący długoletni spór rodzin zamieszkujących zamek Kamieniec – ślub Mikołaja Firleja z Zofią Skotnicką, pierwowzorów Wacława i Klary, postaci literackich słynnej komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”. Jakkolwiek na temat oprawy artystycznej tego wydarzenia nie posiadamy szczegółowych informacji to biorąc pod uwagę specyfikę kultury muzycznej czasów Zygmunta III Wazy, repertuar mogły stanowić zarówno utwory kompozytorów polskich, jak i niezwykle popularnych w ówczesnej Rzeczypospolitej twórców z Italii. Program koncertu prezentuje wybór polskich i włoskich dzieł instrumentalnych przełomu renesansu i baroku (A. Jarzębski, G. Frescobaldi, B. Marini, T. Merula).

Koncert w Kościele w Korczynie będzie poświęcony Aleksandrze Fredro, który w tym miasteczku w 1828 roku wstąpił w związek małżeński z Zofią Jabłonowską. Zostanie wykonana muzyka religijna, psalmy Jakuba Lubelczyka z „Psałterza Dawida” (1558) w opracowaniu Marka Nahajowskiego znakomitego flecisty i teoretyka muzyki pochodzącego z Krosna.

Program Koncertu w Muzeum w Dukli posiada charakter przekrojowy i przedstawia panoramę późnorenesansowej muzyki tanecznej. Oprócz muzyków wystąpią także tancerze.

Kierownictwo artystyczne – dr hab. Marek Nahajowski

Koordynacja merytoryczna – Patrycja Domagalska-Kałuża

Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Partnerzy: Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Parafia NMP Królowej Polski w Korczynie.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!

Filatura di Musica – jest zespołem specjalizującym się w wykonawstwie historycznym. Członkowie zespołu to absolwenci prestiżowych uczelni artystycznych na świecie: Schola Cantorum Basiliensis, Koninklijk Conservatorium w Hadze czy Musikhochschule w Trossingen. Główny krąg repertuarowy zespołu stanowi muzyka renesansu i wczesnego baroku, wykonywana w oryginalnej szacie brzmieniowej, z wykorzystaniem charakterystycznego dla tego okresu wysokiego stroju (a1=466 Hz).

Zespół występował na wielu festiwalach: Forum Musicum (Wrocław), Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie, Festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica (Warszawa), Barok na Spiszu, Barok na Mazurach, Festiwal Goldbergowski (Gdańsk). Jest rezydentem Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki. Współpracuje z fundacją Ars Chori z którą zainicjował Festiwal „Usłyszeć Architekturę” w Pałacu w Otwocku k. Warszawy.

W 2019 roku zespół został laureatem programu Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla muzyki polskiej” prezentując utwory polskiego baroku w Filharmonii Narodowej, Świętokrzyskiej i Warmińsko-Mazurskiej. Debiutancka płyta zespołu Canzony znane i nieznane (RecArt 0033) została nominowana do prestiżowej nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii Album Roku – Muzyka Dawna 2021.

www.filaturadimusica.com

 

Plakat A 3 ogólny POPRAWIONY (2)

materiały nadesłane

 

31-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)