REKLAMA

INTERWENCJA: Potrzebny remont drogi w Lisznej. „Jest w opłakanym stanie” (ZDJĘCIA)

SANOK / LISZNA / PODKARPACIE. Mieszkańcy Lisznej powoli tracą cierpliwość. Przypominają władzom samorządowym o konieczności wykonania remontu na drodze łączącej ich miejscowość z Sanokiem. – Odcinek ten jest całkowicie zdegradowany i znajduje się w tragicznym stanie technicznym – czytamy w petycji. Na dowód mieszkańcy załączają zdjęcia jezdni. Starosta informuje: – Dokumentacja projektowa tego zadania jest na ukończeniu.

W petycji skierowanej do starosty sanockiego Stanisława Chęcia, rada sołecka i sołtys Lisznej piszą o konieczności wykonania remontu drogi powiatowej nr 2222 R Liszna – Sanok w kilometrze 1+400 – 2+890 wraz z wymianą nawierzchni i odwodnieniem.

Ten odcinek drogi jest całkowicie zdegradowany i znajduje się w tragicznym stanie technicznym, co grozi nawet przerwą w komunikacji kołowej […] Zarówno my jak i zarządca drogi powinniśmy się wstydzić, że przedmiotowy odcinek jest w opłakanym stanie i stanowi zagrożenie bezpieczeństwa, zdrowia, a nawet życia dla jej uczestników – czytamy w petycji.

foto: nadesłane

W petycji mieszkańców pojawia się również kwestia ewentualnego wsparcia zadania przez Gminę Wiejską Sanok.

Wyprzedzając Państwa odpowiedź, pomimo szczerych chęci, Wójta Gminy Sanok nie stać na pokrycie chociażby części kosztów związanych z remontem drogi powiatowej z budżetu gminy – czytamy.

Petycja podpisana przez mieszkańców Lisznej była przedmiotem dyskusji radnych Rady Powiatu Sanockiego, członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji (8 radnych) podczas posiedzenia w dniu 14 maja.

Sebastian Niżnik. Archiwum prywatne

Radni jednogłośnie uznali petycję za zasadną i taką rekomendację przedstawią radzie powiatu. Ponadto, komisja zwróciła się z wnioskiem do starosty oraz zarządu powiatu o przedstawienie kryteriów, jakimi kieruje się przy wyborze powiatowych dróg do remontu, modernizacji oraz przebudowy, na jakim stopniu zaawansowania jest projektowana od kilku lat dokumentacja na drogę do Lisznej – relacjonuje Sebastian Niżnik, radny Rady Powiatu Sanockiego.

Starostwo informuje, że kończą się prace związane z przygotowaniem projektu.

Stanisław Chęć. Archiwum prywatne

Przygotowywanie dokumentacji projektowej pod remont tej drogi jest w fazie końcowej. Takich projektów przygotowujemy kilka, aby w lipcu zgłosić trzy nasze propozycje do kolejnego naboru w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. O tym, które zadania znajdą się w tej trójce zadecydują radni – wyjaśnia Stanisław Chęć, starosta sanocki.

Dla wyjaśnienia warto podać, że po zmianach, samorządy mogą zgłaszać maksymalnie trzy zadania do dofinansowania w ramach środków centralnych. We wtorek zbiera się Komisja Infrastruktury Rady Powiatu Sanockiego. Tam mogą zapaść kluczowe decyzje w sprawie poszczególnych zadań.

Remont drogi Liszna – Sanok może pochłonąć, w zależności od wybranego wariantu, około 3 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z nadziejami mieszkańców podpisanych pod petycją, remont mógłby ruszyć jeszcze w 2020 roku, a zakończyć się w 2021.

Na przestrzeni ostatnich lat starostwo w Sanoku zrealizowało bądź realizuje szereg zadań, które oparte są o dofinansowanie z Fundusz Dróg Samorządowych. Aktualnie kończone są trzy inwestycje: Sanok – Bukowsko, Tarnawa -Kalnica, most w Tyrawie Solnej. Niedawno otrzymano pozytywną opinię w sprawie dotacji na remont drogi Czerteż – Strachocina, drugi etap modernizacji nawierzchni w Besku oraz remont ul. 800-lecia w Sanoku.

Do sprawy wrócimy.

PETYCJA

źródło: Red., materiały nadesłane


15-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)