REKLAMA

Konferencja naukowa poświęcona pandemii i szczepieniom przeciwko COVID-19

Jak skutecznie informować i walczyć z fakenews’ami w przestrzeni publicznej w odniesieniu do COVID-19 oraz szczepionek? Jakie są powikłania po koronawirusie? Skąd się bierze niska wyszczepialność w niektórych regionach? To tylko część tematów konferencji naukowej poświęconej pandemii i szczepieniom przeciwko COVID-19, która została zorganizowana w Rzeszowie.

 front_6

Konferencję zorganizowali: Ministerstwo Zdrowia oraz wojewoda podkarpacki. A wydarzenie zostało zorganizowane w ramach inicjatywy Narodowego Programu Szczepień. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl. Wśród gości obecni byli samorządowcy, naukowcy, lekarze, przedstawiciele instytucji medycznych. Udział w spotkaniu wziął m.in.: wojewoda świętokrzyski – Zbigniew Koniusz, zastępca prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej – Wojciech Domka, prezes rzeszowskiego oddziału NFZ – Robert Bugaj.

Spotkanie otworzył minister zdrowia Adam Niedzielski, który łączył się online. Minister przypomniał, jak przebiegały poszczególne fale pandemii. O przebiegu ostatniej, czwartej fali, z którą właśnie walczymy, minister mówił, że wyszczepionych jest 60% dorosłych Polaków, a szczepienia mają wpływ na liczbę chorych i przebieg zakażenia

– Widzimy, że ten realny wpływ szczepień przejawia się w tym, że możemy prowadzić w miarę normalne życie społeczne i gospodarcze. Ta szczepienność jest taką podwaliną, żeby pandemia w coraz mniejszym stopniu ingerowała w nasze życie – mówił minister Adam Niedzielski.

front_7

Pierwszy panel spotkania – medyczny – dotyczył leczenia COVID -19, profilaktyki, nowych wariantów koronawirusa oraz szczepień.

-Wirus się zmienia, bo taka jest jego natura i będzie ciągle pokazywał swoją nową twarz – mówił jeden z prelegentów dr Andrzej Cieśla.

Doktor hab. Hanna Czajka mówiła o zmianach w zachorowaniach na covid-19:

-Na początku chorowały głównie osoby starsze. W tej chwili ta grupa jest najlepiej wyszczepiona, więc zakażenia przeniosły się na grupę młodszych dorosłych. Dzieci natomiast – jak wynika z danych z sierpnia – chorowały w ok. 16% i miały raczej łagodny przebieg choroby. W tej chwili zmienia się sytuacja. W pediatrii w ubiegłym roku mieliśmy  małe obłożenie, ale od czerwca tego roku mamy przeładowane oddziały pediatryczne. Chorują głównie małe dzieci – mówiła Hanna Czajka

10_6

-Prognozy są następujące: jesteśmy już najprawdopodobniej blisko szczytu fali jesiennej. Obserwujemy go właśnie pewnie teraz i może on potrwać przez najbliższe dwa tygodnie – mówił Grzegorz Juszczyk o tym na jakim etapie jest czwarta fala pandemii.

W kolejnym panelu – administracyjnym – skupiono się na organizacji życia społecznego i zawodowego w czasie pandemii COVID-19. Podsumowano ostatnie miesiące z punktu widzenia osób na co dzień odpowiedzialnych za organizację pracy szpitali, punktów szczepień oraz całej służby zdrowia. W ostatnim panelu – komunikacyjnym – mówiono o budowaniu prawidłowej narracji i skutecznej komunikacji, co jest jednym z najważniejszych wyzwań w obliczu pandemii COVID-19.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na obecną, niską zaszczepialność mieszkańców Podkarpacia, popularyzowanie fachowej wiedzy o szczepionkach i tym samym wpłynięcie na podniesienie odsetka osób zaszczepionych w regionie.

UMWP


ZOBACZ RÓWNIEŻ: POLSKA 2050 – Wezwanie premiera Mateusza Morawieckiego do ujawnienia majątku rodziny

tvPolska


26-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)