REKLAMA

Jak oszczędzać w czasach szalejącej inflacji

Szalejąca inflacja powoduje, że wydajemy coraz więcej i więcej, kupując te same produkty. Zatem jeśli chcesz w tych trudnych czasach naprawdę zacząć oszczędzać, musisz zdecydować się na radykalne i dobrze przemyślane kroki. Chodzi tutaj o rozsądniejsze i dalekowzroczne zarządzanie budżetem, bo zachcianki, które kiedyś nie nadwyrężały Twojego portfela, dzisiaj mogą być dla niego sporym obciążeniem. Jakie działania podjąć, aby realnie ograniczyć ilość wydawanych pieniędzy, a jednocześnie chronić te, które już udało się zaoszczędzić?

Poluj na promocje

Od czasu do czasu w każdym sklepie pojawiają się atrakcyjne promocje, ale do tej pory mogłeś nie zwracać na nie większej uwagi. Inflacja sprawia jednak, że coraz więcej osób uważnie czyta sklepowe gazetki czy szuka internetowych, bardziej atrakcyjnych ofert. Działania takie wymagają co prawda poświęcenia większej ilości czasu i szczegółowego analizowania propozycji poszczególnych sklepów, ale warto to robić, ponieważ w efekcie w Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy. Z pomocą przychodzą też nowoczesne rozwiązania, takie jak smartfonowe aplikacje, w których udostępniane są wszystkie promocyjne informacje z bardzo wielu różnych sklepów.

Wybieraj tańsze zamienniki

Z uwagi na inflację rosną ceny wszystkich produktów, ale te, które były tańsze w przeszłości, siłą rzeczy są tańsze także teraz, nawet po podwyżkach cen. Jeżeli chcesz oszczędzać, koniecznie zastanów się więc, czy nie warto zacząć stawiać, przynajmniej przez jakiś czas, na tańsze zamienniki. Oczywiście są produkty nie do podrobienia, z których nie zrezygnujesz przez wzgląd na jakość, ale wiele jest też takich, które swoją aurę wyjątkowości zawdzięczają bardziej sprytnym działaniom marketingowym niż faktycznym walorom użytkowym.

Postaw na atrakcyjnie oprocentowane lokaty

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu stabilnej kondycji swojego budżetu mimo szalejącej inflacji, możesz ograniczyć swoje wydatki, przeznaczając mniej pieniędzy na zachcianki czy polując na okazje. Rozwiązania opisane poniżej warto wcielić w życie, ale są też inne, równie efektywne. Jakie? Jedną z propozycji jest ulokowanie pieniędzy na lokacie oszczędnościowej. Podnoszone stopy procentowe wpływają na wielkość oprocentowania proponowanego przez banki, dzięki czemu możesz liczyć na to, że Twoje środki zaczną „zarabiać”. Specjaliści podkreślają, że nie można mówić tutaj o faktycznym zysku, ponieważ oprocentowanie lokat jest niższe niż rosnąca inflacja, która wciąż osłabia wartość pieniądza. Niektórzy sugerują nawet, że właśnie teraz warto się zapożyczyć, bo już niedługo pożyczona obecnie kwota będzie realnie o wiele niższa. Szeroki wybór pożyczek można znaleźć na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-bez-przelewu-weryfikacyjnego/.

Inwestowanie w akcje i fundusze

Innym sposobem na oszczędzanie w czasach inflacji za pomocą posiadanych już środków jest inwestowanie w akcje i fundusze. Dzięki temu jesteś w stanie ochronić swój budżet, a nawet realnie zarabiać, jednak pamiętaj, że działania podejmowane na giełdzie czy rynku funduszy inwestycyjnych obarczone są zdecydowanie wyższym ryzykiem niż lokaty. Elastyczność tego sektora i wahania notowań to szansa na szybkie pomnożenie zainwestowanych środków, ale i zagrożenie, bo jeśli wartość zakupionej jednostki drastycznie spada, mierzysz się ze stratami. Z tego powodu działania te należą raczej do grona długoterminowych. Jeśli chcesz zacząć inwestować w akcje, wykorzystuj do tego nadprogramowe środki z budżetu, a nie pieniądze pochodzące z zadłużenia, np. z https://sowafinansowa.pl/ranking-chwilowek-od-18-lat/.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

12-08-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)