REKLAMA

Kolejne ćwiczenia terytorialsów z zawodowymi żołnierzami (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Żołnierze 33 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy brali udział w ćwiczeniu taktyczno – specjalnym pk. „OCELOT – 21” 18 Pułku Rozpoznawczego z Białegostoku. Szkolenie odbyło się w Nowej Dębie. Zasadniczym zadaniem pododdziału z Dębicy było znalezienie i rozpoznanie obiektu zainteresowania oraz wykonanie z żołnierzami pułku wspólnego napadu na ten obiekt.

Udział w ćwiczeniu taktyczno – specjalnym pk. „OCELOT – 21” dla żołnierzy z Dębicy na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie rozpoczął się w poniedziałek rano, 8 marca rekonesansem, a zakończył w środę. W tym czasie pododdział terytorialsów współdziałał z żołnierzami 18 Pułku Rozpoznawczego działając na ich korzyść podczas ćwiczenia. Warunki atmosferyczne w tym czasie były wymagające, określane jako typowo „taktyczne”, ale żołnierze nie zawiedli. Zaplanowane zadania żołnierze z Białegostoku i Dębicy wykonali precyzyjnie i sprawnie.

Dotychczas żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej nie mieli okazji do wspólnych zajęć z żołnierzami 18 Pułku Rozpoznawczego. To pierwsze tego typu szkolenie na Podkarpaciu z pododdziałami tego pułku. W czasie wspólnego ćwiczenia żołnierze z mieleckiej kompanii lekkiej piechoty doskonalili nabytą wiedzę i umiejętności. Atutem żołnierzy WOT jest ich terytorialność. Kto jak nie oni zna swój teren działania najlepiej? I ta wiedza stała się kluczowa dla sukcesu wspólnych działań. Dlatego też w czasie ćwiczenia ich zadaniem było odnalezienie i rozpoznanie obiektu zainteresowania dla ćwiczącego pułku, przemieszczenie się do wyznaczonego punktu spotkania, przekazanie pełnej informacji o obiekcie, a następnie wejście w podporządkowanie ćwiczącego pododdziału z 18 Pułku Rozpoznawczego. Zakończeniem ćwiczenia dla mieleckiego pododdziału było wspólnie przygotowanie i wykonanie napadu na wcześniej rozpoznany obiekt.

Współdziałanie z żołnierzami 18 Pułku Rozpoznawczego było dobrą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy żołnierzami oraz przygotowaniem do wzajemnego wspierania się w rejonach odpowiedzialności służbowej w czasie kryzysu i działań bojowych. Należy podkreślić, że jednym z zadań WOT w czasie wojny jest wspieranie wojsk operacyjnych. Deklarujemy swoją gotowość do współpracy i dalszych szkoleń z żołnierzami wojsk operacyjnych – powiedział ppor. Maciej Urbanek – dowódca ćwiczącego pododdziału z Dębicy.

To już kolejny test wiedzy i umiejętności taktycznych dla żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po trzech latach szkolenia żołnierze z Podkarpacia sprawdzają się we wspólnym praktycznym ćwiczeniu z jednostkami wojsk operacyjnych. Terytorialsi z Sanoka ćwiczyli z żołnierzami wojsk specjalnych! (ZDJĘCIA).

W ubiegłym tygodniu terytorialsi z Sanoka wspierali szkolenie w Bieszczadach 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Pisaliśmy o tym TUTAJ: BIESZCZADY: Ćwiczenia sanockich terytorialsów. Tym razem ze spadochroniarzami (ZDJĘCIA). Zakres zadań w czasie takich ćwiczeń obejmuje wiedzę, którą żołnierze WOT przyswoili sobie w etapie szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i trwającego zgrywania pododdziału.

*** 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została utworzona w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA.

Zdjęcia: 3PBOT

kpt Witold SURA rzecznik prasowy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

źródło: materiały nadesłane

15-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)