Kredyt na fotowoltaikę – gdzie go zaciągnąć na Podkarpaciu?
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w nad Wisłą szybko rosnącą popularnością – pod względem dynamiki rozwoju rynku słonecznej energii z paneli solarnych Polska znajduje się w czołówce europejskich państw. Odzwierciedlenie zielonego trendu w energetyce widać również na Podkarpaciu, gdzie jak grzyby po deszczu wyrastają moduły na dachach domów i działkach. Wiele z nich jest finansowanych ze specjalnych kredytów, o których piszemy poniżej. Dowiedz się, na czym polegają i gdzie je zaciągnąć.
Kredyt sposobem na finansowanie montażu instalacji fotowoltaicznej
Fotowoltaika to system przeznaczony do pozyskiwania energii słonecznej i przerabiania jej na prąd płynący w gniazdku w celu zasilania urządzeń lub – przy nadwyżkach produkcji – zwrócenia go do publicznej sieci w celu odebrania w późniejszym czasie. Koszt projektu, montażu i zakupu podzespołów rozpoczyna się od kilkunastu tysięcy złotych w przypadku małej instalacji i rośnie wraz ze wzrostem mocy. Nie da się ukryć, że dla większości Polaków to spory wydatek, dlatego stosunkowo niewiele osób decyduje się na samodzielne finansowanie całości inwestycji. Duża część wspomaga się dofinansowaniami i kredytami.
Minusem dofinansowań jest to, że pokrywają tylko część kosztów i wciąż inwestor musi z własnych środków wyłożyć pozostałych kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Inaczej jest ze specjalnymi kredytami na fotowoltaikę, które mogą opiewać nawet na tak duże kwoty. W takim razie gdzie je zaciągnąć na Podkarpaciu? Wybór obecnie jest szeroki, ponieważ są one dostępne w kilku najpopularniejszych bankach w Polsce, które prowadzą swoje placówki w wielu miejscowościach w województwie. Chodzi m.in. o:
- ING Bank Śląski,
- BNP Paribas,
- Getin Bank,
- Bank Gospodarstwa Krajowego,
- Bank Ochrony Środowiska,
- PKO Bank Polski,
- Santander Consumer Bank.
Na czym polegają kredyty na fotowoltaikę
Kredyty na fotowoltaikę mają celowany charakter, a więc pozyskane w ich ramach środki można przeznaczyć wyłącznie na wydatki związane z inwestycją w instalację solarną. Klient ma obowiązek rozliczenia się z bankiem z poniesionych kosztów, dlatego konieczne jest dokumentowanie wszystkich wydatków i zbieranie faktur, rachunków oraz umów związanych z zakupionym sprzętem i usługami montażu czy projektowania systemu. Warunki są zatem inne niż przy standardowych kredytach gotówkowych – sprawdź oferty kredytu online i porównaj osobiście.
Niezwykle istotną kwestią są koszty kredytów przeznaczonych na finansowanie instalacji fotowoltaicznych. Ile one wynoszą? Jak dużo trzeba dopłacić? Jak się okazuje, warunki są bardzo atrakcyjne, ponieważ RRSO najtańszych ofert wynosi zaledwie 5-6%. Dla porównania, w przypadku najkorzystniejszych pod względem finansowym kredytów gotówkowych wskaźnik ten rozpoczyna się od 8-9%.
Mając na uwadze atrakcyjne warunki specjalnych ekokredytów na inwestycje solarne, wybór pomiędzy nimi a dofinansowaniami z publicznych środków wydaje się trudny. Należy mieć bowiem świadomość, że wiele programów, z których przyznaje się dotacje na fotowoltaikę na Podkarpaciu i w całej Polsce, wyklucza jednoczesne zaciągnięcie specjalnego kredytu. I odwrotnie – decydując się na taki kredyt, trzeba zrezygnować z dofinansowania, bo takie są wymogi banków. Posiadając własny kapitał na inwestycję, wybór dotacji można połączyć z kartą kredytową, którą w razie potrzeby warto się wspomóc. W znalezieniu najlepszej oferty i rozsądnym korzystaniu z karty kredytowej pomogą Ci informacje ze strony https://finanse.rankomat.pl/poradniki/darmowa-karta-kredytowa/.
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane