REKLAMA

KROSNO. Submisja Drewna Cennego na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

KROSNO. Kolejna już Submisja Drewna Cennego na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przyniosła interesujące rozstrzygnięcia. Otwarcia ofert dokonano 23 lutego w Nadleśnictwie Brzozów. O prawo zakupu najlepszego surowca ubiegało się w tym roku 16 oferentów reprezentujących firmy z Austrii, Czech, Polski, Słowacji i Włoch.

W tym roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie zaoferowały prawie 1623 metry sześcienne, co oznacza, że jest to wciąż jeden z większych przetargów na drewno w Europie Środkowej. Zgromadzono je na składach w Godowej (Nadl. Strzyżów) , Oleszycach (Nadl. Oleszyce) i Załużu (Nadl. Brzozów).

Najwięcej wystawiono drewna dębowego –  1159 m. sześc. i jaworowego – 174 m. sześc. Relatywnie dużo było w tym roku modrzewia – 153 metry. W mniejszych ilościach sprzedano również wystawione na przetarg drewno dębu czerwonego, olszy czarnej, wiązu, buka, jesionu i klonu.

Jak co roku komisja przetargowa dokonała oficjalnego otwarcia ofert. Ostateczny wybór nabywców przeprowadzany jest przy użyciu specjalnego programu komputerowego. Pozwala on szybko i sprawnie wybierać najkorzystniejsze oferty, dając jednocześnie kupującym i sprzedającym pełną informację o przetargu.

– Submisje drewna dają odbiorcom możliwość dokładnego obejrzenia każdej kłody i wyszacowania ceny według własnych indywidualnych oczekiwań i możliwości. Sprzedaż niemal całości oferowanego przez nas surowca trzeba uznać za duży sukces – stwierdził przewodniczący komisji przetargowej Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. ekonomicznych. – Osiągnięte ceny średnie w poszczególnych gatunkach są bardzo zadowalające i odzwierciedlają bieżące tendencje na rynku drewna wysokiej jakości w Europie.

Średnia cena drewna ogółem uzyskana na submisji to 3561 zł., czyli wzrost o 10 procent w stosunku do ubiegłorocznej. Najwyższą cenę średnią – 4274 za m. sześc. – uzyskano za drewno dębowe, zaś średnia cena jaworu była w tym roku ponad dwukrotnie niższa od dębu i sięgnęła 1983 zł.

Najdrożej jednak sprzedano jedną kłodę jaworową z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne – cenę 28 595 zł za metr sześcienny zaoferowała firma z Włoch.

Tym samym pobity został rekord cenowy uzyskany podczas VII submisji w 2006 roku. Wówczas za kłodę jaworu, pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza, niemiecka firma okleiniarska zaoferowała 27 072 złotych za m.sześc.

Całość drewna na submisję wybrana została spośród pozyskanego w ramach cięć planowych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około dwa mln. metrów sześciennych drewna, zaś roczny przyrost wyliczany jest na ponad trzy miliony metrów sześciennych. 

Podkarpackie drewno w najróżniejszych produktach trafia niemal na cały świat. Można odnaleźć je w okleinach i fornirach wykorzystywanych przy produkcji mebli, drzwi czy ekskluzywnych paneli drewnianych. Drewno jaworu falistego, tzw. rezonansowe, „usłyszymy” w trakcie koncertów, ponieważ wykonane z niego instrumenty strunowe (m.in. skrzypce, wiolonczele, kontrabasy, a nawet fortepiany) brzmią w najlepszych filharmoniach świata.

źródło: Oficjalna strona Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie

27-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)