REKLAMA

KROSNO: XXIII WIECZÓR POEZJI I PIEŚNI „AVE MARIA”

KROSNO: Towarzystwo Przyjaciół Chóru Krosno. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz Parafia Najświętszej Maryi Panny w Krośnie zapraszają do udziału w XXIII Wieczorze Poezji i Pieśni „AVE MARIA”, Koncert odbędzie się 5 maja 2024 (niedziela) o godzinie 18.00 w Kościele oo. Franciszkanów w Krośnie.

Od 2001 roku w czasie weekendu majowego odbywa się w naszym mieście „Wieczór Poezji i Pieśni Ave Maria”. Pomysłodawca wydarzenia – Chór Mieszany Echo przy ZNP i RCKP w Krośnie – zaprasza do udziału w nim utalentowanych instrumentalistów i śpiewaków.

KONCERT22

Sam chór pod kierownictwem artystycznym Marioli Rybczak zaprezentuje nowe aranżacje utworów, których przewodnią treścią jest zawołanie „Ave Maria”.

W bieżącej, XXIII edycji, usłyszymy dzieła m.in J.S. Bacha, D. Buxtehude, G. Cacciniego, F. Nowowiejskiego, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J.K. Pawluśkiewicza, A. Koszewskiego i K. Jenkinsa. Aranżacje dzieł uznanych kompozytorów przeplatane będą recytacjami wierszy o tematyce maryjnej.

Zapraszamy adeptów muzyki klasycznej i chóralnej do Kościoła oo. Franciszkanów. Początek koncertu w niedzielę 5 maja o godz. 18.00.

Wystąpią:
Julia Rybczak – skrzypce
Martyna Cholewiak – altówka
Marcel Mola – organy
Jakub Niziołek – organy

Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, prowadzi aktywną działalność i wymianę artystyczną w kraju i za granicą. Do ostatnich osiągnięć chóru należy: I miejsce w kategorii chórów mieszanych, przyznane na VIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie, I miejsce w VI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej oraz Srebrne Pasmo na XVI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie w 2021, II i III miejsce w kategorii muzyki świeckiej oraz sakralnej podczas I edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Resovia Sings” w Rzeszowie w 2021, a także III miejsce w kategorii chórów podczas XXV Edycji Balkan Folk Fest w Warnie (Bułgaria) w 2019.

Mateusz Gałuszka – organy

Chór Mieszany „Echo” RCKP i ZNP w Krośnie
Mariola Rybczak – dyrygent

Olena Osmanova – akompaniament

W programie: J.S. Bach, D. Buxtehude, G. Caccini, F. Nowowiejski, F. Mendelssohn-Bartholdy, J.K. Pawluśkiewicz, A. Koszewski, K. Jenkins

Chór Mieszany „Echo” RCKP Krosno
Chór Mieszany „Echo” powstał w 1945 roku i działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza oraz Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krośnie. Jest chórem związanym z miastem i od początków swego istnienia dał ponad 1350 koncertów, aktywnie uczestnicząc w życiu społeczno- kulturalnym Krosna i regionu. Repertuar chóru tworzą utwory sakralne z różnych epok, tradycyjne pieśni patriotyczne i ludowe oraz opracowania muzyki rozrywkowej.

 

Z otrzymanych przez chór odznaczeń i wyróżnień w ostatnich dziesięciu latach należy wymienić: Medal za Zasługi dla Miasta Krosna przyznany przez Prezydenta Miasta Krosna 2015, Złotą Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z Brylantem w 2015, Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego pod nazwą Artystyczny Znak Podkarpacia za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania muzyki chóralnej – 2020, Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w 2021. Prezesem Chóru jest Andrzej Bartosik. Od 2004 roku kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej – Mariola Rybczak.

Miejsce: Kościół oo. Franciszkanów w Krośnie, ul. Franciszkańska 5, Krosno, województwo podkarpackie
Termin: 5 maja 2024 (niedziela), godzina 18.00

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Krosna

Wstęp: wolny

Źrodło UM Krosna

 

03-05-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)