REKLAMA

LASY PAŃSTWOWE. Więźniowie wykonali budki dla ptaków i schrony dla nietoperzy!

LASY PAŃSTWOWE. Współpraca Lasów Państwowych i Służby Więziennej przynosi wymierne efekty. Druga tura budek lęgowych dla ptaków i schronów dla nietoperzy trafia do lasów Nadleśnictwa Radom. Jesienią ubiegłego roku Nadleśnictwo Radom zawarło po raz drugi porozumienie z Aresztem Śledczym w Radomiu umożliwiające dwustronne dziania na rzecz lokalnej przyrody. Przedstawiciele jednostek: ppłk Robert Piwko, dyrektor Aresztu Śledczego w Radomiu i Jerzy Jack Karaśkiewicz, nadleśniczy, Nadleśnictwa Radom zawarli porozumienie o współpracy.

W zakresie współpracy jednostek zostały zrealizowane następujące przedsięwzięcia:

– w ramach programów resocjalizacji sprzyjających przygotowaniu do readaptacji społecznej zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjno – informacyjne przez pracowników Nadleśnictwa wspólnie z kadrą Aresztu Śledczego,

– w ramach realizacji programów resocjalizacji wykonane zostały budki lęgowe dla ptaków oraz schrony dla nietoperzy.

Nadleśnictwo Radom przygotowało i przekazało niezbędne materiały tj. deski, wkręty, gwoździe i schematy do konstrukcji budek lęgowych oraz schronów dla nietoperzy, których druga tura już została zawieszona w lasach Nadleśnictwa Radom.

Budki lęgowe i schrony są ważnym elementem ochrony lasu i przyrody. Dzięki ich wywieszeniu zwiększa się liczba miejsc do gniazdowania ptaków i ukrycia się nietoperzy, co wpływa także na zwiększenie bioróżnorodności leśnego świata. Ptaki gnieżdżąc się w zawieszonych budkach w lesie wyprowadzają więcej lęgów. Aby wykarmić pisklęta zbierają przy tym duże ilości owadów, w tym również żerujących na liściach drzew.

Nietoperze również odżywiają się owadami. Na skutek silnych uszkodzeń blaszek liściowych, odgrywających ważną rolę w przeprowadzaniu procesów fotosyntezy roślinność leśna jest osłabiona i bardziej podatna na choroby, co zwiększa ryzyko ze strony innych szkodliwych dla lasu organizmów.

Dzięki wzmożonej aktywności ptaków, szczególnie przy zdobywaniu pokarmu dla piskląt i nietoperze zbierają one wiele z tych owadów tym samym ograniczając ich populację. W ten sposób ograniczają potencjalne szkody, a tym samym las jest w lepszej kondycji zdrowotnej. Tym samym ptaki i nietoperze zwiększają naturalną ochronę lasu, regulując poziom owadów, szczególnie tych uszkadzających blaszki liściowe. Są one sprzymierzeńcami leśników w utrzymywaniu lasu w dobrym stanie i dlatego rozwieszanie budek oraz schronów ma takie istotne znaczenie.

źródło: Oficjalna strona Lasów Państwowych

27-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)